Dataprojektory

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Nativní rozlišení
1280 x 720
1920 x 1080
1920 x 1080
800x480
1280 x 800
1280 x 720
1920 x 1080
Technologie projekce
LCD
DLP
DLP
LCD
LCD
LCD
Svítivost
500 ANSI
Životnost lampy v ECO provozu
30000 hodin
30 000 hodin
45000.0 h hodin
50000.0 h hodin
30000.0 h hodin
30000.0 h hodin
Lichoběžníková korekce
vertikální
Hmotnost
1 kg
1.3 kg
3.7 kg
0.95 kg
1.2 kg
1.2 kg
1.22 kg
Reproduktor
ano
ano
ano
ano
ano
ano
WI-FI
ano
ano
ano
ne
ne
ano
HDMI
ano
ano
ano
VGA
ano
ano
ne
ano
Dálkové ovládání
ano
ano

Jak si vybrat projektor?


Filmy nebo prezentace pro vaši kancelář. Projektory mohou mít spoustu různých zajímavých funkcí a dnešní doba jim stále přeje, v některých ohledech jsou dokonce nenahraditelné a určitě nepatří do kategorie Retro. Hodně malé monitory a uhlopříčka, na kterou bude radost pohledět, a to včetně špičkového obrazu. Projektory potěší i milovníky videoher, takže nemusí jít vždy jen o pracovní záležitosti. Jaký by měl mít náš projektor atributy? Rozhoduje i umístění a projekční vzdálenost, podívat se musíme na rozlišení a konektivitu. Pojďme tedy nahlédnout do světa multimédií. Základní otázky se rovnou nabízí. Co bychom si měli promyslet?

  • Užití projektoru – jinak řečeno, bude v provozu každý den v kanceláři nebo jen občas doma?
  • Půjde o zařízení, které budete často nosit z místa na místo nebo bude mít přidělený prostor?
  • Máte v plánu přenášet jednoduché prezentace nebo byste raději sledovali filmové trháky?
  • Cena a náklady na provoz. Nejde často o nic levného, nákup si proto pořádně promyslete.

1. Technologie promítání obrazu

Na úvod je třeba rozvážit, jaká promítací technologie vám vyhovuje. K mání jsou v dnešním světě jako hlavní celkem tři, DLP, LCD a LED. Je jasné, že každá z nich má své výhody a nevýhody. V neposlední řadě je možné zvolit i laserové projektory, stejně jako hybridy, které při práci dávají dohromady LCD a laser, ty jsou však na trhu v menšině. Věnujme se proto hlavní trojici a přinesme i krátké entrée laseru.

DLP projektory

Snímkovací frekvence je na maximu, což znamená jediné – obraz se vám bude líbit, ať už prezentujete, hrajete nebo sledujete film. Barevná přesnost, vynikající kontrast, vysoká kvalita obrazu. Daní za to může být bohužel tzv. duhový efekt, ale také hluk spojený s projekcí. Kolem projektoru je při delší produkci opravdu teplo, jde o velké zařízení, které je složitější uchladit. DLP projektory potřebují také pravidelnou změnu lampy. Ale nabídnou tu „nejhezčí černou“ na trhu!

LCD projektory

Hezké barvy a odpovídající jas, duhový efekt zde určitě nehrozí. Lampa vydrží mnohem déle než u DLP projektorů, ale je na druhou stranu pravdou, že údržba vám zabere více času a nemají tak dobrou svítivost. LCD projektory také opravdu nesnáší prach a po pár letech se jim obvykle značně zhorší obraz. Znamená to jediné, změnu modelu za nějaký jiný a nový. Obnovovací frekvence vám také nevyrazí dech, obraz není dokonale ostrý, zato nabídne tolik potřebnou stabilitu. Výbornou zprávou je pak relativně tichý chod.

LED projektory

Extrémní výdrž, klidně i v řádu desítek tisíc hodin. Když se k tomu přidá minimální spotřeba energie (ano, pořád jde ale o projektor, tak nepočítejte s pár korunami měsíčně). LED projektory jsou oproti dalším variantám menší a lehčí, vhodné jsou hlavně do prostor, kde se dají zatáhnout závěsy a kam rozhodně nepronikne denní světlo.

Laserové projektory

Jsou hodně, ale opravdu hodně drahé. Určené spíše pro ty, kteří si potrpí na dokonalý obraz, mají prostor pro investice anebo se chtějí blýsknout před obchodními partnery. Laserové projektory mají okamžitý náběh, nízkou spotřebu, životnost až na desítky tisíc hodin bez výměny jednotlivých komponentů. Vynikající jas, špičkové barvy. Laserové technologii nemůže samozřejmě téměř nic konkurovat, ale pořizovací cena může být pro některé zájemce o projektor až téměř v oblacích.


2. Rozlišení

Samozřejmě, tohle je zcela klíčový parametr! A platí, že čím vyšší je, tím také lépe. Pravdou je, že do nenáročné kanceláře se hodí HD rozlišení (tj. 1 280 x 720 pixelů), ušetříte a dostanete potřebnou kvalitu. Velký rozdíl ale poznáte u Full HD (1 920 x 1 080 pixelů). A dál? O variantě 4K (3 840 x 2 160 pixelů) nemá ani cenu dlouze mluvit, je ještě čtyřnásobně jemnější oproti Full HD. Zatímco Full HD je základem pro domácí hraní nebo sledování filmů, 4K rovná se výborně ostrý a realistický obraz. Dataprojektor nemusí mít nutně velké rozlišení, ale videoprojektor by měl mít minimálně Full HD. První z variant je určena na různé jednoduché PPT prezentace a dokumentaci, druhá zase musí posloužit pro moderní média. Jiné rozlišení je tedy naprosto žádoucí a nezbytné!

Rozmyslete si také poměr stran

Jednoduše řečeno, 4:3 je zastaralý a patří třeba televiznímu vysílání přelomu tisíciletí, dnes je úplně běžný poměr 16:9, který určitě máte i na televizi nebo počítači. Pokud rádi hrajete hry nebo sledujete filmy, co si chcete užít na 100 %, nabízí se poměr 21:9. Až ale budete promítat znovu PC prezentaci, bude třeba poměr změnit na obligátních 16 a 9.


3. Světelný tok a kontrast

Parametr, jenž je obvykle výrobci zadáván v ANSI lumenech, někdy se setkáte i s označením svítivost, to ale není právě akademicky přesné pojmenování. Obecně můžeme říci, že vyšší číslo je lepší, pokud chcete mít opravdu kvalitní obraz. Když je svítivost na vysoké úrovni, nabízí se sledování filmů i bez nutnosti zatemnit místnost. Připravte se však na to, že hodně vysoký světelný tok s sebou nese i nechtěnou zvukovou kulisu. Zkrátka, pro domácí využití pak bude projektor se světelným tokem vyšším než 3 000 lumen (LM) poněkud hlučný. Poloviční hodnota světelného toku pak nabídne přijatelnější podmínky a nebude vás při sledování filmové klasiky nijak vyrušovat. 1 500 až 2 500 LM je rozmezí obecně doporučované pro kancelářské prostory.

Svou roli hraje i zatemnění

Když máte místnost s těžkými závěsy, kam nepronikne denní světlo, pak stačí i tisícovka lumenů, ale během průměrného dne bude lepší, když se budete pohybovat nad hranicí 3 tisíců LM. Světelný tok, který deklaruje výrobce, je číslem, co je do značné míry orientačním. Berte proto v úvahu i další parametry, s nimiž přijde dostatečná nápověda pro vás výběr.

Kontrastní poměr také napoví

Zjednodušeně řečeno, jaký je poměr mezi dvěma body – nejsvětlejším a nejtmavším? Velký kontrast znamená, že barvy budou působit naprosto živě. Protože však ani náš zrak není dokonalý, příliš vysoké hodnoty ani nepoznáte. Takže, sečteno a podtrženo, je sice hezké, když je kontrastní poměr relativně vysoký, ale dbejte na to, aby byl podpořen i řadou dalších parametrů. Důležitější je určitě ukazatel světelného toku. Kontrast je uváděn v hodnotách přibližně 10 nebo 15 000:1, číslo ale může být ještě mnohem výš, záleží na konkrétním modelu.


4. Konektivita

Bez HDMI se dnes žádná podobná elektronika neobejde, platí to samozřejmě i pro dataprojektory. A platí, že jeden nikdy nestačí, spíše bude lepší mít dva nebo tři HDMI konektory. Řada modelů dnes už disponuje USB nebo možností připojení ethernetového kabelu. Není ale už pro 21. století lepší Wi-Fi? Výhodou určitě bude i televizní tuner, zvláště pokud chcete obsadit projektor do role TV přijímače. Dnes už jsou standardem integrované reproduktory, stačí se tedy jen informovat, podobně jako na zvukový výstup. Ten je, pokud chcete mít pořádné domácí kino, vlastně nezbytnost. Externí reproduktory nabídnou úplně jiný filmový zážitek…


5. Projekční vzdálenost

V dnešní době už neplatí, že projektor je těžkopádná věc, kterou jeden člověk nepřenese. Naopak, některé modely projektorů jsou hodně malé a lehké, dají se přenášet v malých zavazadlech třeba i v autobusu nebo vlaku. Když se začtete do manuálu k projektoru, dozvíte se více o nejnižší a nejvyšší možné projekční vzdálenosti. Pravdou je, že projektor může viset, ale i stát, pro domácí využití má většinou jedno pevné místo. Co dál bychom ještě měli vědět?

Jak si vybrat pro malé místnosti?

Pokud budete v menším obýváku, je jasné, že krátká nebo dokonce tzv. ultrakrátká projekční vzdálenost zapůsobí nejlépe. Promítat můžete z osmi metrů, ale i z mnohem menší vzdálenosti. Nabízí se i metrová, která nabídne u moderních projektorů velmi slušný obraz – větší, než nabízí většina televizorů, pokud si dovolíme toto srovnání. Velikost uhlopříčky projekce může být nejen v řádu decimetrů, ale nabídnout i velmi slušný dvoumetrový obraz. Ovšem pozor, třeba jen menší nerovnost na projekční ploše může znamenat, že si obraz nevychutnáte tak, jak jste si původně představovali. Tím se dostáváme ke dvěma variantám, skrze něž si můžeme promítat obraz.

Plátno, ale klidně také stěna

Nic vám nebrání, abyste si obraz promítali na zeď, v mnoha domácnostech je to na denním pořádku. Pokud ale nebude zeď bílá a prakticky dokonale hladká, bohužel si potom filmovou podívanou moc neužijete. Sázkou na dobrou kartu je pak určitě plátno. To může být na stojánku (tj. stativ) nebo rolovací, záleží na vás, co bude doma praktičtější. Projektor je možné připojit ke stropu, ale také ho položit na kus nábytku. Pokud ho ovšem nedopatřením neshodí dítě nebo kočka, takže pozor! V příliš rušných domácnostech toto nelze doporučit, zvláště když jste investovali nemalé finanční prostředky do koupě této moderní elektroniky.


6. Další klíčové parametry

Vezměte v potaz i další důležitá čísla, měli byste mít jasno ve všech ohledech, že děláte skutečně správný krok. Dálkový ovladač je dnes samozřejmostí, určitě usnadní každodenní používání, jste na něj zvyklí z televizí. Když si nasadíte speciální brýle, dočkáte se 3D efektu, i tohle některé z modelů projektorů umožňují. A tichý režim? Ten je hodně praktický, když chcete mít klid. Zařízení ztiší ventilátor, resp. sníží jeho počet otáček, takže vás nebude příliš rušit během unaveného večera.

Přeměřte si rozměry, zjistěte hmotnost

Máte vybrané místo, kde projektor bude? Pak si naměřte všechny klíčové vzdálenosti, protože se na něj musí vejít (a měl by mít určitě alespoň malý prostor kolem sebe). Budete s projektorem často na cestách? Potom se určitě hodí menší krabička, která nebude moc těžká. Speciální variantou jsou potom tzv. miniprojektory, které si dáte například i do batohu. Nabídnou ale výsledek na půl cesty, jen HD zobrazení a horší barvy i zvukovou kulisu.

Zajímat by vás měla i hlučnost

Větrák, jenž má za úkol ochlazovat lampu projektoru, by vás mohl trochu rušit, proto vybírejte pečlivě a zaměřte se na počet decibelů. Je pravda, že v kanceláři není nikdy úplně ticho, takže můžete být lehce benevolentnější. Když ale chcete projektor, co bude klidnější a tišší, je nějakých 30 decibelů skutečně ažaž. Vyšší hladina hluku by vás rušila při hraní i sledování filmů. Hlučnost je proto velmi důležitý ukazatel, a to i když lze pohodlně nastavit tzv. tichý režim.

Všude kolem je poměrně horko

S vyššími otáčkami u chlazení souvisí i velké teplo, které si možná pamatujete ze školních lavic. Když jste příliš blízko projektoru, může teplota povrchu zařízení dosáhnout i 70 stupňů Celsia a cítíte to téměř na vlastní kůži. V neposlední řadě, spotřeba elektřiny! Určité modely mohou mít tuto položku i v několikanásobných hodnotách oproti moderním televizorům.


7. Cenová hladina projektorů

Je jasné, že tato elektronika nebude z nejlevnějších, některé modely jsou totiž opravdu špičkové a za kvalitu se jednoduše platí. Cenová hladina začíná na pětitisícovce, ale ty nejdražší modely, které nabídnou laserovou podívanou, jsou s hodnotou už někde úplně jinde. Chcete Android TV, tedy mít jednodušší přístup k mnoha funkcím, kdy bude projektor vhodným zástupcem televize? Připravte si zhruba čtyřnásobek, tedy přinejmenším dvacet tisíc korun. Počítejte i s tím, že lampa projektoru bude po určité době potřebovat výměnu a rozhodně vaši kapsu vyjde úplně jinak než drobná žárovka do ledničky nebo digestoře.

Cena do 10 000 Kč

Tady dostanete základní model, jenž disponuje obvykle technologií DLP. Neumí nic výjimečného, má zabudované repro, připojení formou HDMI je už dnešním standardem – stačí jen kabel a projektor se rozjede na jedničku. Nízké rozlišení? Ano, samozřejmě, tady nelze očekávat žádná dechberoucí čísla. Pokud ale chcete projektor jen pro malou kancelář nebo promítání dat, grafů a tabulek, nelze než doporučit!

Cena mezi 10 000 kč a 30 000 Kč

Opravdu kvalitní model pro kancelář a nepřekonatelná věc pro domácnosti, jejíž členové si chtějí vychutnat filmové novinky na maximum. Rozlišení Full HD, světelný tok na vyšších hodnotách, než je obvyklý průměr. Samozřejmě, že jsou tu i lepší projektory. Záleží na finančních možnostech, které máte.

Cena mezi 30 000 a 70 000 Kč

Kvalita, LCD nebo LED technologie, 3D projekce, možnost připojení na Wi-Fi, praktické dálkové ovládání. Světelný tok může dosáhnout vynikajících hodnot, to v praxi znamená, že promítání je možné i při denním světle. Chcete 4K rozlišení, nespokojíte se s Full HD? Dobrá zpráva, v této cenové kategorii už se můžete dočkat zajímavých modelů.

Cena vyšší než 70 000 Kč

Špička na trhu, která je vhodná pro velké společnosti. 4K obraz, laserová technologie, hodně nízká spotřeba energie. A pokud jde o životnost, na tyto modely už je naprostý spoleh i po dlouhá léta. Pokud se chcete blýsknout před konkurencí, potřebujete číslo jedna mezi projektory, využijete profesionální model – jen do toho! Horní hranice je téměř neomezená, laserový projektor s 30 tisíci lumeny má hodnotu dvou až tří milionů korun. Nepředstavitelné, že?

Hodnoceno 10 hlasy, průměrně 4.2 z 5