Chytré hodinky

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Výrobce
Niceboy
Apple
Apple
Armodd
Armodd
Apple
Armodd
Určení
unisex
unisex
unisex
pánské
unisex
unisex
pánské
Úhlopříčka displeje
1.3 palce
1.9 palce
1.57 palce
1.32 palce
1.72 palce
1.9 palce
1.32 palce
Dosah
Hmotnost
124 g
51.5 g
30.49 g
70 g
36 g
42.3 g
70 g
Voděodolnost a prachuvzdornost
ano
ano
ano
ano
ano
ano
ano
GPS
ne
ano
ano
ne
ne
ano
ne
Gyroskop
ne
ano
ano
ano
ano
ano
ano
Krokoměr
ano
ano
ano
ano
ano
ano
ano
Akcelerometr
ano
ano
ano
ano
ano
ano
ano
Snímač tepové frekvence
ano
ano
ano
ano
ano
ano
ano
Vestavěný mikrofon
ne
ano
ano
ano
ano
ano
ano
Zabudovaný reproduktor
ano
ano
ano
ano
ano
ano
ano

Jak si vybrat chytré hodinky?


Ještě před dobrými padesáti lety šlo o vymoženost z říše snů, kterou si může dovolit maximálně tajný agent s kódovým označením 007. Dnes už jsou ale chytré hodinky téměř životním standardem, což navíc určitě neplatí jen pro mladou generaci.  A když se blíže podíváme, co všechno takový malý zázrak moderní elektroniky umí? Jistě není důvod jej nevyzkoušet, pokud jsme ještě stále neměli tu čest. Už jen proto, že si rozumí se smartphonem, tedy zařízením, bez nějž se už nás každodenní život vůbec neobejde. Takže, kde vlastně začít? Není to rozhodně jen otázka, zda Apple a watch OS či Wear OS.

Pomohou v práci, ale i se sportem

Mohou se stát vaším pomocníkem na cestách, provedou vás v neznámém městě. Jsou elegantní na každé ruce a rozhodně nabídnou mnohem víc než klasika v podobě náramkových hodinek 20. století. Ty pro jednadvacátý věk vám umožní být 24/7 ve spojení s kanceláří a emaily nebo sociálními sítěmi. Vzít si je někam do terénu? Ano, může být, protože prach nebo dešťové kapky jim rozhodně neublíží. Díky vyměnitelnému silikonovému pásku mohou být na ruce celý den, pohodlné nošení je zajištěno, zapomeňte na chladný kov. Sportovní aktivity? Ale jistě, například i cyklistika nebo plavání s chytrými hodinkami je hračkou, pokud tedy máte potřebnou kondici. Budík, hudební doprovod na cesty, ale klidně i fotoaparát. Skutečně, s těmito hodinkami se nebudete nudit nikdy a nikde!


1. Základní otázky před výběrem

Některé věci si zkrátka musíte ujasnit, odpovědět si na ně, abyste měli lepší představu o tom, jaké chytré hodinky vlastně hledáte. Stačí i chvilka, rozhodně nejde o téma na několik večerů. Nechcete přece hledat podruhé, že? Platí to vesměs u každé elektroniky, že rozhodují parametry, ale důležitý je též design. Takže, nač byste se měli zeptat?

 • Baterie by měla vydržet, bez ohledu na to, jak často budete hodinky používat. Podívejte se na kapacitu a dobře si rozmyslete, zda je dostatečná. Jinak řečeno, jak dlouho na jedno nabití?
 • Barva, design, ale v neposlední řadě i váha přístroje. Tyto věci si promyslete hned na úvod, chytré hodinky by vám měly těšit svým vzhledem a padnout na ruku doslova jako ulité.
 • Operační systém. Je jich více, ale zpravidla budete vybírat mezi Androidem a iOS. Pro fanoušky značky Apple je to jasné téma. Budou si hodinky rozumět i se smartphonem?
 • Nejdůležitější je účel. Chcete chytré hodinky jako kancelářskou pomůcku a sekretářku? Nebo jste rádi aktivní, běháte, jezdíte na kole a rádi byste měli společnost v moderní elektronice?

2. Volba operačního systému

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jsou na trhu jen dva základní – tedy Android (dnes už Wear OS) a watch OS, což je příbuzný iOS. Některé firmy na trhu s elektronikou bychom tímto prohlášením jistě urazili. Rozeberme si proto klasické možnosti, které se nabízejí a nevynechejme žádnou z nich, protože zde rozhodně nejde jen o porovnání klasické dvojice jako u smartphonů.

a) Wear OS (dříve Android Wear)

Jde o bratrance Androidu z mobilních telefonů, který je na světě od roku 2014. Dříve nesl označení Android Wear, dnes se setkáte s pojmenováním Wear OS. Je základním stavebním kamenem pro chytré hodinky značek jako Motorola, Ticwatch, ale i Michael Kors, Hugo BOSS a Tommy Hilfiger. Nenechte se zmást, tohle nejsou jen zástupci kategorie velmi kvalitního oblečení. Jde o systém, za kterým stojí Google. Aplikace si vybíráte jednoduše z obchodu, což je navlas stejné jako se smartphony. Pokud máte telefon s Androidem, bude se s hodinkami přátelit.

b) Watch OS

Operační systém, za kterým stojí gigant Apple. Pro majitele mobilního telefonu od této značky jasná volba, Watch OS výborně spolupracuje s iOS, vše je vyladěno téměř až k dokonalosti. S hodinkami můžete platit a připraven je i rozsáhlý obchod plný aplikací. Poprvé tento systém spatřil světlo světa v roce 2015 společně s Apple Watch.

c) Tizen

Svůj vlastní operační systém má také jihokorejská firma Samsung. Vyladěný je na spolupráci se smartphony stejné značky, chytré hodinky s Tizen se proto mohou stát výborným doplňkem pro každý den. Podobně jako u Apple je připraven virtuální asistent.

d) GarminOS

Pokud milujete sport, GarminOS si oblíbíte také. Původem americký operační systém, jenž nabízí zejména funkce určené pro sportovce tělem i duší. Kdo si rád prohlíží statistiky a grafy, bude mít připraveno vše jako na stříbrném podnosu. Jinak řečeno, pravidelný trénink ve špičkových detailech!

e) Lite OS nebo Harmony OS

Najdeme jej u telefonů značek Huawei a Honor. Jsou v češtině, nabízí základní funkce, jsou dobře optimalizované. Na stranu druhou, s NFC platbami nepočítejte a míra možného uživatelského přizpůsobení hodinek není právě potěšující.


3. Baterie

Pozor, tohle je důležitý ukazatel! Je pravda, že se některé modely dostávají stále dál, překonávají původní hranice. Produkty společností, jako je třeba Xiaomi nebo Garmin, dovedou fungovat po delší dobu, obvykle několik dnů. Apple počítá s tím, že si uživatel bude dobíjet baterii častěji, uváděná výdrž až osmnáct hodin znamená prakticky každodenní dobíjení. Vadit to jistě nemusí, protože celý tento proces je často otázkou desítek minut. USB nebo bezdrátově? Stačí si vybrat, řada modelů umožňuje i moderní bezdrátovou formu.

Kapacita baterie je spíše orientační

O kapacitě baterie v miliampérhodinách se dozvíte už od výrobce, je otázkou, co vám napoví. Nikde není psáno, že v reálném provozu vyšší číslo obstojí lépe, záleží na řadě proměnných (jas, hardware, vytížení aplikacemi apod.). Obvyklá kapacita v mAh je v řádu stovek jednotek, běžně se setkáte s čísly jako 300, 400 či 500 mAh. Což je jen zlomek kapacity smartphonů a tabletů, z dobře pochopitelných důvodů.

Záleží na senzorech nebo aplikacích

Pokud chcete monitorovat své sportovní aktivity, bude zapotřebí aktivovat několik senzorů, které jsou energeticky poměrně náročné. Spotřeba může být výrazně vyšší, než je tomu v běžném či pohotovostním režimu. Pokud máte v ruce dražší model, automaticky to neznamená lepší výdrž baterie. Umožní totiž mnohem více funkcí, což znamená i jinou energetickou spotřebu. Velkou porci energie si zabere například GPS modul, pokud jej budete mít zapnutý.

Jak vnímat tzv. pohotovostní dobu?

Pohotovostní doba sice na první pohled může u popisu produktu vypadat hezky (stovky hodin nejsou ničím výjimečným), znamená ale pouze čas, který baterie teoreticky vydrží – když ji nebudete prakticky ničím zatěžovat. Reálná výdrž na jedno nabití v plném provozu bude samozřejmě v úplně jiných hodnotách. Pozor na úsporný režim, není vždycky výhodný, některé funkce pak nemusí vůbec přijít ke slovu. Jistou nevýhodou je malé tělo hodinek, kam se velkokapacitní baterie jednoduše nedá vměstnat. Snad přinese o něco lepší odpověď budoucnost, zdokonalování technických parametrů elektroniky a podobně. Na to si ale budeme muset ještě nějakou dobu počkat.


4. Funkce aneb nač se připravit

Ukazují čas a mají datumovku. Na to jsme zvyklí z náramkových hodinek minulých generací. Dnes už ale vládnou chytré hodinky, které mají funkcí o mnoho více a usnadňují nám každodenní život, ať už jsme v kanceláři, doma nebo sportujeme. Obecně máte dvě možnosti, první z nich bude fungovat jako prodloužená ruka mobilního telefonu, zobrazovat novinky, přinášet zprávy. Druhá z nich pak bude umět i odpovídat na vzkazy, přijmout hovory a reagovat na všechny získané podněty. Možná někdy i překoná vaše původní očekávání, protože moderní elektronika jde kupředu opravdu až mílovými kroky. Pojďme si proto rozebrat nejdůležitější funkce.

a) Funkce zaměřené na sport

Nejde jen o krokoměr nebo měření vzdálenosti, kterou jste při svém běžeckém tréninku zvládli dnes ráno. Naopak, funkce, které se zaměřují na sport, jsou u chytrých hodinek mnohem komplexnější, a pokud s nimi nemáte dosud žádnou uživatelskou zkušenost, nepochybně vám z nich půjde až hlava kolem. Chytré hodinky monitorují srdeční tep, počítají kalorie, umí rozlišovat plavecký styl, který v bazénu používáte a také vám zapípají, když podle nich nic neděláte a dopřáváte si možná až moc klidný večer na gauči u televize. Při cyklistice spočítají převýšení, pohlídají čas tréninku, poukáží na rychlost. A pak už se můžete jen kochat čísly, grafy a tabulkami, jak dlouho budete chtít.

Lepší kondice pod drobnohledem

Sportovci si přijdou na své, některé modely chytrých hodinek vám doslova a do písmene sestaví i rozvrh tréninkových plánů na příští týden. Chtěli jste vždycky mít svého virtuálního trenéra, který by nestál hříšnou částku a výborně poradil? Se smartwatch můžete, samozřejmě ale bude nutná počáteční investice – počítejte s tím, že základní model nic podobného nesvede, spíš jen naměří uběhnutou vzdálenost. Tzv. sporttestery, chytré hodinky cílící především na hodnocení sportovních aktivit, budou jistě předmětem zájmu aktivních lidí, kteří nevydrží sedět doma a raději se jdou proběhnout, projet na kole nebo do fitness centra.

b) Funkce zaměřené na zdraví

Nikdo vám nenapoví lépe než ošetřující lékař, totéž platí o stanovení přesné diagnózy v případě zdravotních problémů! Tak dokonalé opravdu chytré hodinky nejsou a nebudou, tolik třeba sdělit úvodem! Pravdou však zůstává, že mohou různé věci dobře monitorovat, jako například spánkové poruchy nebo srdeční tep. Díky analýze spánku je možné upozornit na vhodnost návštěvy lékaře. Sledují se různé ukazatele a v krajní nouzi mohou hodinky pomocí SOS tlačítka přivolat pomoc. Upadnout při tréninku, poranit se, tohle se bohužel může stát kdykoliv.

c) Další funkce, co jistě potěší

Zapněte si oblíbené melodie, podívejte se, kde se zdržely vaše děti po odpoledním kroužku, ale také zaplaťte útratu v restauraci. Rozhodně to není jen časomíra a budík, chytré hodinky dneška umí mnohem víc a jejich majitelé všechny dostupné funkce rádi využívají. Proč také ne, když tolik usnadní život? Tabu už není ani focení, i když pochopitelně platí, že na špičkový snímek stále ještě potřebujete jiné zařízení. Mimochodem, jaké bude počasí? I to zjistíme díky smartwatch, stejně jako informaci o příchozím emailu.

Volání a odeslání textovek

Dnes už, dá se říci, běžný standard. Zavoláte nebo pošlete SMS, podobně jako s klasickým mobilním telefonem. Jste neustále ve spojení se světem. Stačí jediné, spárujte své zařízení se smartphonem nebo do něj vložte SIM kartu.

NFC technologie

Pokud jste fanouškem bezkontaktních a jednoduchých plateb, dobře víte, o čem je řeč. Hodinky jen namíříte směrem k terminálu a bezpečný přenos dat je ve zlomku sekundy hotov. Apple Pay nebo Google Pay jsou k dispozici, teď už zbývá jen prověřit detaily. Ne všechna zařízení, a ne všechny banky totiž NFC podporují, i když se v tomto směru dá očekávat řada pozitivních změn. Trendy jsou neúprosné.

Fotoaparát

Samozřejmě, snímek udělat můžete, počítejte ale s tím, že 3 nebo 4 megapixely bude maximem a mnohem lepší fotku pořídíte prostřednictvím smartphonu. Jde spíše o to, že chytré hodinky musí být komplexní a „umět všechno“, než že byste měli tu čest s fotoaparátem, jenž snese i velmi přísné hodnocení.

Připojení k Wi-Fi

Samozřejmost. Bez internetového připojení by ani nešlo o žádné smartwatch, nebo snad ne? Surfujte, připojte se i na data díky vložení SIM. Ale pozor, vzhledem k rozlišení a velikosti displeje se vám nebude surfovat moc příjemně.

Odolnost vůči prachu a vodě

Některé modely chytrých hodinek vám umožní plavecký trénink, mnoho z nich přečká takříkajíc beze ztráty kytičky i dešťové kapky. O všem napoví míra ochranného krytí, uváděná v hodnotách IPxx, kde xx jsou dvě cifry. Například IP67 nebo ještě lepší znamená výbornou úroveň ochrany i pro různé outdoorové aktivity.

Senzory a doplňkové funkce

Jsou tak různorodé, že by se o nich dala napsat celá kniha. Pro některé modely jsou jisté senzory zcela typické, pro jiné zase nikoliv. Krokoměr, barometr nebo GPS modul se dají označit za běžný doplněk chytrých hodinek, modely určené pro sport budou dohlížet nad fungováním organismu. Integrovaný přehrávač hudby určitě není jen snem, v dnešní době je tomu totiž právě naopak! A jakou máte představu? Výrobce vždy uvádí, čím je jeho model zajímavý. Projděte si záplavu funkcí, abyste věděli, co na vás čeká!


5. Rozměry a vzhled

Na trhu jsou k dispozici chytré hodinky s kulatým, ale i hranatým ciferníkem. Zatímco kulatý displej je klasikou, hranatý nabídne lepší zobrazení a snadněji se ovládá, více připomíná klasický smartphone, jen v malém těle. Najdete i modely, které jsou drobné a šetří každý gram až po ty, které váží trochu více (u nich ale může být výhodou větší kapacita baterie, jež sama o sobě zabírá značnou část váhy). U některých modelů si lze vybírat mezi velikostmi podobně jako u oblečení. Záleží, který vám bude na ruce sedět lépe – a zde hraje značnou roli osobní zkušenost, nebojte se proto zajít do kamenného obchodu, abyste se podívali na některý pěkný kousek a našli trochu inspirace.

Jde jen o módní doplněk?

Samozřejmě, funkčnost je klíčová, mělo by jít hlavně o pomocníka. V moderní době se však dbá i na styl, chytré hodinky se musí sladit s dalšími věcmi. Pokud máte rádi stylovost, tak se spolehněte na hybridní model, jenž ukazuje klasiku v podobě mechanických ručiček, přitom nabídne i tzv. chytré funkce. Zatímco kulatý ciferník ladí s formálním oděvem, hranatý je pro dotykové ovládání určitě lepší volbou.


6. Materiál je velmi různorodý

Setkáte se i s mnoha materiály, které na první pohled naznačují i na cenovou hladinu. Výrobci nejlevnějších chytrých hodinek na trhu volí plast bez dalších doplňků. U těch, které jsou dražší, se obvykle páruje sklo s kovem, občas vidíme i keramickou eleganci. A totéž určitě platí o pásku. Silikonový nabídne pohodlné nošení, ale je pravda, že kůže nebo kov jsou mnohem pohlednější. Chcete-li i reprezentovat, jistě vsadíte i na jiné materiály, než je právě plast. Ostatně, nikde není psáno, že nemůžete mít pásků hned několik, podobně jako kravat, šatů neb košil. A navíc není kov jako kov a pro svůj pásek k hodinkám můžete hodně vybírat. Takže, obecně, jaké jsou základní možnosti v kostce?

 • Plast. Nejčastější, lehoučký, odolný nárazům. Po stránce vzhledu už rozhodně nekraluje.
 • Nerezová ocel. Poměrně levná, přitom elegantní. Nevýhodou je tady ale určitě hmotnost.
 • Silikon. Nevypadá krásně, je však hodně lehký a velmi pohodlný i pro celodenní nošení.
 • Titan. Spíše u sportovních modelů, kde je vyšší cenovka. Lehký a též mimořádně elegantní.

Pestrý trh znamená velký výběr

Rozhodně si zvolíte to, co vám bude vyhovovat – to je sázka na jistotu, protože trh je mimořádně rozmanitý, zvláště v dnešní době, kdy hodinky nosí značné procento lidí a nejsou už k vidění tak zřídka jako před několika lety.


7. Displej

Samotné rozlišení nemusí být až tak podstatné. Udává se v pixelech, vyšší hodnota znamená jemnější podání obrazu, což jistě znáte ze sortimentu elektroniky více než důvěrně. Na displeji uvidíte jako první různá oznámení, je třeba, aby byl dobře čitelný na slunci a také, aby vám vyhovoval velikostně. Obvykle se uhlopříčka displeje udává v palcích, setkáte se s displejem 1,09“, 1,32“ nebo 1,55“ (jindy je uváděno v milimetrech, počítejte, že 1“ = 25,4 mm) a rozlišení 300 x 300 pixelů je také standardem. Je jasné, že každý má svůj standard a nejvíce zjistíte, když si chytré hodinky řádně prohlédnete v obchodech. Na co byste se měli soustředit především? Hlavní je, že displej bude dobře viditelný i na slunci, hledat kvůli notifikaci trochu stínu je v parném letním odpoledni více než otravné téma, že? A jaké jsou možnosti, pokud jde o samotný displej?

 • LCD. Nízká cena, ale také nižší výkon. Na trhu je ve výrazné menšině, jen u některých modelů.
 • IPS. Stále ještě poměrně ekonomická varianta, ale v poměru cena versus výkon jistě obstojí. A také nabídne dlouhodobou životnost v kombinaci s velmi slušnými pozorovacími úhly.
 • OLED nebo AMOLED displeje uleví očím, přečtete je i na ostrém slunci, má vskutku výborné pozorovací úhly. Jen cena je vysoko. A spotřeba baterie je pro takový displej opravdu nemalá.

Jak se vlastně hodinky ovládají?

Dotyková obrazovka, to je něco, co u chytrých hodinek může a nemusí být k dispozici, hlavně pak u sportovně laděných modelů. V jejich případě je z praktických důvodů lepší ovládání několika bočními tlačítky. Většina smartwatch na trhu však kombinuje dotykovou obrazovku, jak ji známe z telefonů a tabletů s přinejmenším jedním tlačítkem. Apple je firmou, která ráda přichází s inovacemi a její otočná korunka je z tohoto pohledu téměř k nepřekonání. Nezapomeňte na oblíbenou funkci „Always-on“, při které nemusíte displej nejprve rozkliknout, abyste si přečetli podrobnosti k notifikacím.


8. Hardware

Čísla vypadají hezky, ale pozor! Rozhodně nejsou alfou a omegou toho, čím byste se měli při výběru chytrých hodinek řídit. A české menu není samozřejmostí vždy a všude, některé modely s češtinou vysloveně nepočítají, spíše jde ale o produkty méně známých firem. Apple, Samsung nebo Huawei dobře vědí, že mají početné české publikum. Mimochodem, při výběru si najděte další recenze a dbejte i na to, jak komentují sladění jednotlivých hardwarových prvků. Dokonce i špičkový procesor je vlastně k ničemu, když se nemá s čím spárovat a vyladit váš uživatelský komfort směrem k dokonalosti.


9. Cenová hladina aneb kolik stojí

Je pravda, že za velkou investicí se skrývá velmi zajímavý model, který vás svými možnostmi jednoduše nadchne. Potřebujete ale ten nejnovější zázrak techniky? Existuje řada modelů, co splní očekávání a v poměru ceny a výkonu obstojí velmi dobře. Takže, jaké jsou cenové alternativy pro dnešní trh?

Cena 1 000 Kč nebo méně

Dlouhá výdrž baterie na jednu stranu, ale jen opravdové minimum funkcí na stranu druhou. Většinou jde o modely určené hlavně dětem nebo skutečně nenáročným začátečníkům, kteří si chtějí zkusit, jak by jim chytré hodinky vlastně vyhovovaly. Nelze očekávat víc než naprostý základ. Skoro jako u telefonů, když dáte přednost tlačítkové verzi.

Cena 1 000 Kč až 5 000 Kč

V této cenové hladině se opět dočkáte spíš základních funkcí a potkáte se s mnoha různými modely, které se mohou kvalitativně hodně odlišovat. Dobře si proto prohlédněte jednotlivé recenze, dejte na řeč čísel, ověřte si, jak dobrý je displej. Pár zajímavých aplikací je výhoda, ale horší výdrž baterie asi nikoho moc nepotěší, že? Pro první smartwatch, které si vyzkoušíte, je to ale přijatelné. Jen si prohlédnete parametry a možnosti, co se nabízejí.

Cena 5 000 Kč až 10 000 Kč

Pokud chcete střední třídu, podívejte se sem. Funkcí je spoustu a výdrž baterie zní velmi dobře, takže dostanete za své peníze očekávatelnou kvalitu. Některé starší modely Apple nebo Samsung se sem už cenově vejdou, ale ty nejnovější jsou ještě někde jinde. Kvalitní materiály a líbivý design začínají v této cenové hladině. Pokud netrváte na nejnovějších modelech na trhu, určitě vám budou vyhovovat chytré hodinky s cenovkou do 10 tisícovek.

Cena 10 000 Kč a více

Tohle už je elita, což vidíte na první pohled. Spoustu funkcí, ať už jde o nejnovější modely od Apple či Samsungu, ale také přizpůsobení se smartphonům těchto renomovaných značek. Pokud je pro vás kvalita na prvním místě a máte vyšší rozpočet, rozhodně se vyplatí investovat. Funkce na jedničku, design, co na ruce zaručeně vzbudí pozornost v celé společnosti.

Hodnoceno 10 hlasy, průměrně 4.2 z 5