Prodej projektu Duchod.cz - SLEVA
Zobrazují se odpovědi 1 až 15 z 15

OSVČ neplátce, paušál nebo reálné výdaje

 1. Zdravím,

  chystám se nastoupit k jedné vývojářské firmě, resp. pracovat pro ně jako OSVČ.
  Mzdu (cenu za služby) máme dohodnutou na částku řekněme větší než je 600 000 Kč za rok.
  Podle zdrojů jsem však zjistil, že výdaje paušálem 60% lze uplatnit nejvýše do 600 000 Kč příjmů za rok. Musel bych tedy uplatnit formu skutečných výdajů. Protože však výdaje související s mou prací nemám prakticky žádné, odváděl bych tak mnohem vyšší odvody než v případě paušálem.

  Chápu a počítám tedy správně, že by se vyplatilo snížit dohodnutou částku pod 600k ročně, protože v tom případě by byly nižší odvody i za cenu sníženého výdělku? Děkuji moc za případné odpovědi.

  Příklad výpočtů (dle kalkulackaosvc.cz):

  Roční příjem 601 000 Kč (nutno použít reálné výdaje):
  • Daně a odvody: 193 624 Kč
  • Čistý roční příjem: 407 376 Kč
  • Čistý měsíční příjem: 33 948 Kč

  Roční příjem 599 000 Kč (výdaje 60% paušálem):
  • Daně a odvody: 70 365 Kč
  • Čistý roční příjem: 528 635 Kč
  • Čistý měsíční příjem: 44 052 Kč

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Musíš si uvědomit, že limit nemají tvoje příjmy, ale náklady. "Paušální" náklady jsou 60% z příjmů, ale maximálně 600 tisíc.

 4. PV můžete použít vždy, tzn. pokud budeš mít přijem 600 000 budou paušální výdaje 60% z 600 000, pokud 1 mil. tak to je těch 600 000, pokud 2 mil. tak taky 600 000 :), pokud nemáte náklady, tak se Vám vždy vyplatí paušální výdaje.
  Naposledy upravil Z.Jurak : 01.12.2018 v 00:02

 5. rád bych tě upozornil, že pracovat jako OSVČ ti v budoucnu může způsobit nemalé potíže (nemocenská, důchod, škody/penále/pokuty), je to tenký led, kdy se za cenu pár tisícovek navíc zbavuješ ochrany a podpory státu. Nevíš co bude za deset, dvacet, třicet let, vše je na tobě a ty sám neumíš (bez urážky) si spočítat ani daně.

  Primárně musíš číst zákony https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586#f1457735, články mohou být zastaralé (což je častný případ, když to každý rok mění). Píše se tam, že můžeš uplatnit při 60 % paušálu nejvýše 600 000 Kč, uplatnit, tj. že nejvyšší náklady při paušálu mohou být 600 000 Kč a tedy obrat (100 %) je 1 000 000. Ale pozor, nikdo neřiká, že nemůžeš mít obrat vyšší, pouze uplatněné náklady se oříznou na 600 000 a ten zbytek z obratu je základ daně, z kterého počítáš daň. Je pak na tobě, jestli součet nákladů vyšší než 60 % z obratu nebo je vyšší než 600 000, vyplatí se ty náklady uplatňovat. Tohle stačí FÚ oznámit, kterou variantu si volíš.

  Opravdu bych tě před tímhle vážně varoval, přenášíš zodpovědnost na sebe, každý rok dochází ke změnám zákonů, musíš být na pozor, kdykoliv v práci uděláš chybu, "zaměstnavatel" po tobě může vymáhat její plnou náhradu, tj. klidně miliony. Neexistuje výpovědní doba, obcházíš tím zákon a může ti hrozit vysoká pokuta. Nikdo neví, jak to bude za pár let a sám si na sebe pro pár tisícovek můžeš ušít bič, je to nerozumné.

 6. Aha, to jsem si trochu pomotal pojmy výdaje a příjmy :D Díky moc za vysvětlení.

  TomášX:
  na OSVČ podnikám již několik let a jsem s těmito omezeními obeznámen, každopádně i tobě děkuju za upozornění

 7. aha :), tak to je zajímavé, že jsi tohle ještě nemusel řešit.

  Samozřejmě, je to tvoje věc, nechci tě přesvědčovat o své subjektivní pravdě, chtěl jsem tě jen upozornit, vidím ty problémy všude kolem sebe.

  Jinak kdybys plánované příjmy dal do té kalkulačky, kterou jsi odkazoval, viděl bys, jak se to tam seká na 600 000 a jaký je rozdíl daní u obou variantu.

 8. Pleteš si zaměstnání, podnikání, osvč a švarc systém... pak až bych začal řešit nějaké paušály...

 9. Nechci moc sirit OT, protoze ses ptal na jinou vec. Ale jak mate osetreno, aby nedochazelo ke svarcsystemu?

 10. Citace Původně odeslal musil.david Zobrazit příspěvek
  Nechci moc sirit OT, protoze ses ptal na jinou vec. Ale jak mate osetreno, aby nedochazelo ke svarcsystemu?
  pokud mohu odpověděť za něj, ve firmách, kde se objevuji (služby; operátoři, banky, korporáty, "startupy") to řeší všude podobně, rámcová smlouva, objednávky na čtvrt, půl roku dopředu, smlouva na pronájem místa a počítače, vyjímečně se fakturuje více firmám. Opravdu netuším co na to řiká FÚ a jestli již tohle přešli bez problémů, řekl bych, že právní oddělení těch firem ví co dělá. V Praze za ty roky nevím o nikom, kdo by dostal pokutu. Naopak na Zlínsku vím o stavební firmě, která měla takhle zedníky a dostala pokutu několik desítek tisíc za každého, jiný kraj, jiný mrav.

  Já vlastně s odběrateli funguji v podobném duchu, ale pracuji vyloženě jako externí dodavatel, něco na sebe, něco na svou firmu podle zakázky a rozsahu.

 11. David Musil: Jako vývojář nejspíše bude pracovat na svém HW a nebude u nich v kanceláři. Pokud je potřeba aby byl v kanceláři např. z důvodu citlivých dat, tak to každý pochopí. Jestli jsou data hodně citlivá nebo jsou na ně hodně opatrní, tak může pracovat u nich + na jejich HW kde si pronajme jejich HW + místo na práci. To že nemá další příjem není problém té firmy.

 12. Pokud by tazatel pracoval u nich v kanceláři a na jejich hardwaru jako OSVČ, tak by to FÚ mohl posoudit jako Švarc system.
  Ale. Když by se dotyčný odvolal a věc by šla před soud, pak alespoň v moravskoslezském kraji je vidět v posledních letech posun v tom jak soudy podobné kauzy rozhodují.
  A to v tom směru, že by se nejspíše přiklonily na stranu podnikatele se zdůvodněním, "..pokud chce působit jako OSVČ, je to jeho volba a svobodné rozhodnutí".

 13. Nějak ti nerozumím, proč by měla jít OSVČ k soudu kvůli švarcsystému? Ta vše zaplatila nebo zaplatí. Postihován je především zaměstnavatel, ten krátil stát.

 14. Citace Původně odeslal láďa1979 Zobrazit příspěvek
  Nějak ti nerozumím, proč by měla jít OSVČ k soudu kvůli švarcsystému? Ta vše zaplatila nebo zaplatí. Postihován je především zaměstnavatel, ten krátil stát.
  OSVČ zdaňuje jako fyzický podnikatel dle §7. Díky tomu zdaňuje jen zisk (příjmy - výdaje, nebo paušál) a odvody na sociální a zdravotní hradí jen z poloviny vyměřovacího základu. Když FÚ nazná, že podniká stylem švarc systém a přitom maskuje skutečný zaměstnanecký poměr, přesune jeho příjmy z §7 pod §6 (příjmy ze závislé činnosti zaměstnanců). A to znamená, že přijde o možnost uplatnit si výdajový paušál a sociální a zdravotní bude platit z plného vyměřovacího základu.

  Edit: Ale máš pravdu, že odvody na sociální a zdravotní by měl v tom případě platit zaměstnavatel. Takže dotyčný by měl doplatit jen daň z příjmu.
  Naposledy upravil Poool : 01.12.2018 v 15:27

 15. Daň ze závislé činnosti taky platí zaměstnavatel. Kde jsi viděl nějaký rozsudek?

 16. Jo tak to se omlouvám. Daň musí doplatit "zaměstnavatel". Informací o rozsudcích mám jen zprostředkovaně.

Hostujeme u Server powered by TELE3