Prodej módní značky DANNYS clothing
Zobrazují se odpovědi 1 až 25 z 25

Jaké pravidla pro DTP

 1. Ahoj. Neznáte někdo web, kde je možno naučit se základy DTP? Jsem grafik, který se věnuje bitmapové grafice, ale neustále se setkávám s pažadavky na tvorbu letáků, obalů, firemních časopisů atd.

  V čem je DTP tak zásadně jiné? Je opravdu tak složité, že se tomu ani moc webů nevěnuje? A jaká josu základní pravidla pro vytváření DTP grafiky.

  Případně jde navázat spolupráce s někým, kdo umí DTP a jemu vždy jen dotat grafiku (jakýkoli bitmapový editor) a on pak tuto grafiku připraví do potřeby tiskárny nebo to musí celé seskládat DTP grafik?

  ...omlouvám se za tak "blbý dotaz", ale na internetu nemohu najít odpovědi :( ...zřejmě by to chtělo informaci od zasvěceného. Předem díky.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. no grafikem uz se dnes nazyva opravdu kazdej, nic ve zlym

 4. Já se obávám že to možná špatně chápeš dtp není jak php nikdo k němu nevydal manuál :-)

  jsou ruzné disciplíny kreativního a výrobního procesu kde se liší jak požadavky na použité programy tak na výstupy

  základ je informovat se o principech tiskového procesu, nakoukat jak má vypadat reklamní materiál, udělat spoustu tiskovin zadarmo známým a pak se uvidí

 5. No take nic ve zlem, ale dělám pro pár reklamek a to, že DTP grafik ma problém udělat design webu a naopak webdesigner zase podklady do tiskárnu není nic neobvyklého. Ostatně pokud někdo zná "studované" grafiky, tak sám vím o čem to je ...to, že má někdo školy neznamená, že pokryje veškeré oblasti grafiky.

  Nejdem grafik a klidně to přiznám ...spíše jen fušuji do řemesla, ale mé práce jsou prodejné a mnohdy lepší než práce studovaných grafiků u firem pro které dělám jako externista.

  Zde bych ale chtěl rozšířit své znalosti ...abych se stal plnohodnotným grafikem ...někdy v budoucnu. A věřím, že grafik není štuplovaný školou, ale tím co umí.

  ---------- Příspěvek doplněn 10.02.2011 v 09:18 ----------

  Citace Původně odeslal tomáš Zobrazit příspěvek
  Já se obávám že to možná špatně chápeš dtp není jak php nikdo k němu nevydal manuál :-)

  jsou ruzné disciplíny kreativního a výrobního procesu kde se liší jak požadavky na použité programy tak na výstupy

  základ je informovat se o principech tiskového procesu, nakoukat jak má vypadat reklamní materiál, udělat spoustu tiskovin zadarmo známým a pak se uvidí  Pro známé jsem právě dělal ...obyčejné výstupy v bitmapě s dostatečným tiskovým rozlišením ...ale topak dali do reklamky a ti už z toho udělali věc, která z toho být měla (vizitky, letáky, ...)

  A právě, že se grafika líbí a zaujala, tak se na mě obracejí další a další lidi. Vím, že reklamka si nějaké podklady upraví dle potřeb, ale pokud bych něco měl poslat do tiskárny, ta už nastává problém ...tam už tak benevolentní k podkladům nejsou (zkušenost).

  Proto hledám nějaké info alespoň základů co a jak.

 6. Citace Původně odeslal Pepino-Pepe Zobrazit příspěvek
  Ahoj. Neznáte někdo web, kde je možno naučit se základy DTP? Jsem grafik, který se věnuje bitmapové grafice, ale neustále se setkávám s pažadavky na tvorbu letáků, obalů, firemních časopisů atd.
  Projdi si knihkupectví, nedávno jsem pro jednoho příbuzného podobnou knížku hledal a nabídka celkem je. Nějaké základy DTP nebo obecně počítačové grafiky se sehnat dají.

  Jinak není to až tak složité, jen je potřeba myslet na správné rozlišení pro tisk, na způsob použití vektorů, na správné použití barev (většinou CMYK) + obecně kalibrace monitoru, no a samozřejmě i na případný ořez. Není to nic složitého, ale pokud jsi dosud dělal výhradně jen bitmapy tak tam asi určitě bude pár věcí se kterými ses dosud nesetkal. Plus samozřejmě i věci jako typografie, ale to pokládám (někdy naivně) za samozřejmost u každého kdo by se chtěl zabývat grafikou.

 7. v tom případě stačí opustit photoshop, nainstalovat illustrator nebo corel a můžeš začít. s digitálem nebývaj zásadní problémy u ofsetu si musíš najít přijemnou tiskárnu kde ti poradí jak mají tisková data vypadat a nebudou na tebe řvat že to neprolezlo RIpem

  webaři mají problém hlavně

  velikost plátna musí být 1:1 (ani větší ani menši prostě tak)
  barevný prostor musí být CMYK (alespon ze začátku do dalších pronikneš časem)
  pro ofset musí být nastaven spad (nastavuje se povětšinou při exportu)
  rastrové obrázky min. v ROZLIŠENÍ 300dpi
  no a korekury kontroly korektury kontroly (tiskárna neumí ctrl z a na hromadu materiálu s chybama je smutnej pohled)

 8. Jak bylo řečeno, u digitálu není problém, vizitky zasílám tiskárnám každý týden, stačí mít od nich jejich tiskový PDF, zasílají ho automaticky, pokud dodáváš vlastní grafiku, a jen v Illustratoru vysadíš tu grafiku podle jejich vzoru. Pokud máš nějaký prvek až do kraje, musíš ho trochu zvětšit přes okraj (cca 2 mm) aby při ořezu nevznikaly u okraje bílé linky.

  Ořezové značky a další tiskové prvky ti při exportu do PDF ochotně za pár kliknutí přidá např. InDesign. Pokud budeš pracovat s bitmapou, pak 300 DPI, výkonný počítač a Photoshop.

  Každopádně pokud napíšeš tiskárně u které tiskneš, tak ti tiskový vzor zašlou.

 9. Podle mě je dobrá metoda domluvit se s nějakým grafikem DTP, něco mu zaplatit a den dva koukat co dělá a nechat si u toho vysvětlit proč to dělá a jak. Zpomalení jeho práce vykompenzuješ tím co mu zaplatíš jako poděkování, že se ti věnoval.

 10. Zatím díky všem za rady. Určitě velice dobrá je varianta sednout s DTP grafikem ...ono ukázka v praxi někdy dokáže říci i více než přečtení několika článků :)

 11. To máš před sebou dost dobrodružnou cestu, Pepino. Bude to průser na průser a bude se ti z toho dělat špatně... Tiskoviny dělám víc než patnáct let a ještě pořád se musím dost hlídat:) Navíc píšeš "letáky, obaly, firemní časopisy" - to je jako by dentista chtěl být taky plastickým chirurgem a porodníkem, dyť je to pořád lékař! Teď nedávno jsem dělal poprvé v životě obal na parfém a byl jsem z toho dost vyplesklej... Proč, když třeba magazínů nebo katalogů jsem vyrobil tuny? Mimochodem, kolik takových požadavků na firemní časopis máš? Já za posledních čtrnáct dní rozeslal sto nabídek a nic:)

 12. Citace Původně odeslal efendi Zobrazit příspěvek
  To máš před sebou dost dobrodružnou cestu, Pepino. Bude to průser na průser a bude se ti z toho dělat špatně... Tiskoviny dělám víc než patnáct let a ještě pořád se musím dost hlídat:) Navíc píšeš "letáky, obaly, firemní časopisy" - to je jako by dentista chtěl být taky plastickým chirurgem a porodníkem, dyť je to pořád lékař! Teď nedávno jsem dělal poprvé v životě obal na parfém a byl jsem z toho dost vyplesklej... Proč, když třeba magazínů nebo katalogů jsem vyrobil tuny? Mimochodem, kolik takových požadavků na firemní časopis máš? Já za posledních čtrnáct dní rozeslal sto nabídek a nic:)
  V dtp se neorientuji, to přiznám a tak moc nechápu kde je problém tvořit letáky, obaly a časopisy ...z mého pohledu je to jako tvořit webdesign, bannery či pozadí na plochy :) ...tedy velice příbuzné aktivity.

  Jaké průsery myslíš? Bude jich asi hodně, ale to nejzásadnější (nejčastější)?

  Jinak mám několik vlastních klientů a mám možnost ji dělat vše od a do z. Je to libová klientela a vztahy bych rád využil na plno. Doposud dávají dtp grafiku zpracovávat jinam a stejně se jejich požadavky vztahují aby u dtp grafiky byl využit styl, který jsem pro firmu při tvorbě využil. Logicky bych tak rád přetáhl i tuto práci na sebe ...otázka zda by to pak člověk zvládl :) ...právě, že mám pocit, že přibalit si i dtp grafiku už chce hodně silné nervy a tak se k tomu chci propracovávat alespoň postupně.

  Máš nějaký tip s čím začít a čemu se raději vyhnout v oblasti dtp?

 13. Hehe, to se nedá, Pepino:)
  Když o tom nevíš nic, jak říkáš, tak se rozhodně do firemních tiskovin sám nepouštěj. Pominu fakt, že by tím pádem bylo na světě o pár paskvilů víc, což mi leze na nervy, hlavně si tím ale můžeš přivodit značnou finanční ztrátu, když si například nikdo v tiskárně nevšimne fatální chyby v separacích, vytisknou to a ty klientovi doručíš zakázku, kterou ti pak hoděj na hlavu. Leda že bys byl za vodou, sto litrů sem, sto litrů tam... Jasně, že potřebuješ ty zakázky přetáhnout na sebe, ale k tomu potřebuješ kolegu, kterej to zmákne. Takhle já třeba potřebuju kolegy na flash animace nebo 3D vizualizace a nestydím se za to. Nebo je tu někdo, kdo pobere všechno?
  Jeden tip teda mám: začni na levných blbinách, abys to případně ekonomicky unes:)

 14. Citace Původně odeslal efendi Zobrazit příspěvek
  Hehe, to se nedá, Pepino:)
  Když o tom nevíš nic, jak říkáš, tak se rozhodně do firemních tiskovin sám nepouštěj. Pominu fakt, že by tím pádem bylo na světě o pár paskvilů víc, což mi leze na nervy, hlavně si tím ale můžeš přivodit značnou finanční ztrátu, když si například nikdo v tiskárně nevšimne fatální chyby v separacích, vytisknou to a ty klientovi doručíš zakázku, kterou ti pak hoděj na hlavu. Leda že bys byl za vodou, sto litrů sem, sto litrů tam... Jasně, že potřebuješ ty zakázky přetáhnout na sebe, ale k tomu potřebuješ kolegu, kterej to zmákne. Takhle já třeba potřebuju kolegy na flash animace nebo 3D vizualizace a nestydím se za to. Nebo je tu někdo, kdo pobere všechno?
  Jeden tip teda mám: začni na levných blbinách, abys to případně ekonomicky unes:)
  Díky za reakci. Je určitě pravda, že by trvalo hodně dlouho než bych mohl ze sebe vyprodukovat odpovídající kvalitu.

  Mám tedy dojem, že bych se mohl věnovat maximálně aktivitám jako: vizitky, letáky, brožury, složky na dokumenty, obaly a potisk cd/dvd ...tedy věci jednodušší z mého pohledu katalogy, firemní časopisy atd. No a až pár krát na to doplatím, tak budu jooo přemýšlet do čeho se dám a do čeho ne :D

 15. Nejlíp uděláš, když si někde poblíž najdeš zkušenýho parťáka z oboru a budete na tom dělat spolu, časem se přiučíš a osamostatníš se. A nebo přijdeš na chuť týmový práci, což je pravděpodobnější:) Každopádně hodně štěstí:)

 16. Zase bych z toho nedělal drama.

  Pokud Pepino-Pepe umí s Illustratorem potažmo i s Ps, tak jsou firemní tiskoviny hračka. Tiskárně stačí PDF s ořezovými značkami, který uděláš klidně i pomocí nástroje linka. Většinou nejde o žádně složité formáty ani návrhy, takže tam se zkazit nedá skoro nic. A to, že tě jako člověka, co nemá DTP a branding na portfoliu osloví firma, co bude chtít milion vizitek, dva miliony hl. papírů a další miliony tiskoviny do ofsetu (kde už by ty ztráty byly vyšší) asi není pravděpodobný.

  Každopádně před zasláním do tiskárny bude asi poprvé lepší zaslat nějakému grafikovi, co se v tom vyzná, na korekturu.

 17. No však, vizitky jsou ta levná sranda, která ho neporazí, když se to nepovede. Mně spíš vyděsily ty firemní časopisy, jak o nich psal Pepino v úvodu. O naší obci před rokem vyšla kniha, na lesklém křídovém papíře. Taky grafik! A úplně všechno tak špatně, že by se z toho jeden poblil, fakt. No nic.

 18. Ze to je jednoduchy je blbost, stejne jako je blbost predstava, ze webdesign je jednoduchy. Co se tyce studovanych grafiku, je to clovek od cloveka, ALE! U DTP je predpoklad perfektni znalost tiskoveho procesu, takze tvrzeni, ze staci udelat orezky linkama a podobne, tak to sorry, to je nesmysl. Umet s Illustratorem neznamena, umet DTP. DTP vyzaduje komplexni znalost cele CS, pripadne jinych nastroju. Znalosti problematiky ICC profilu. Firemni casopis neni na prvni pohled nic strasneho, ale prave u casopisu se nejlip pozna zda ho delal grafik, nebo dobytek co si mysli ze grafik je. Nemyslim nic spatneho proti tazateli, ale do casopisu se snad radeji ani nepoustej bez znalosti, ktere jsou dost obsahle. DTP neni o krasnem navrhu bitmapoveho obrazku.

 19. Citace Původně odeslal traubgraf Zobrazit příspěvek
  Ze to je jednoduchy je blbost, stejne jako je blbost predstava, ze webdesign je jednoduchy. Co se tyce studovanych grafiku, je to clovek od cloveka, ALE! U DTP je predpoklad perfektni znalost tiskoveho procesu, takze tvrzeni, ze staci udelat orezky linkama a podobne, tak to sorry, to je nesmysl. Umet s Illustratorem neznamena, umet DTP. DTP vyzaduje komplexni znalost cele CS, pripadne jinych nastroju. Znalosti problematiky ICC profilu. Firemni casopis neni na prvni pohled nic strasneho, ale prave u casopisu se nejlip pozna zda ho delal grafik, nebo dobytek co si mysli ze grafik je. Nemyslim nic spatneho proti tazateli, ale do casopisu se snad radeji ani nepoustej bez znalosti, ktere jsou dost obsahle. DTP neni o krasnem navrhu bitmapoveho obrazku.
  Psal jsem to vzhledem k firemním tiskovinám - vizitka, hl. papír, obálka, … a tam si za svým tvrzením stojím, protože s tím mám zkušenost. Je tam sice drobný rozdíl mezi digitálním tiskem a ofsetem (přechody, duktus apod.), ale vždy stačí PDF s ořezovými značkami.

  U časopisu je to jiná, o tom žádná.

 20. V knihkupectví lze sehnat knihy, které ti problematiku DTP přiblíží. Jinak je nejlepší domluvit se předem s tiskárnou v jakém formátu a s jakými vlastnostmi dodat tiskové podklady. Pokud je to solidní tiskárna, tak ti rádi poradí. U většiny tiskovin stačí spydy, ořezové značky, CMYK, správné rozlišení obrázků a texty ve křivkách. Ale jak jsem psal na začátku, ideální je se domluvit předem s tiskárnou.

 21. zakladni hesla pro prepress, snad pomuzou: přetisk, trapping, správné nastavení exportu pdf, icc profily, rozlišovat tiskové technologie, pamatovat na způsob zpracování po tisku (knihárna), přizpůsobit tomu design tiskoviny, znát papír, na který se bude tisknout, znát minimálně vazbu V1 a V2 a jejich problematiku, pozor na přetisk bílé, vzdálenost sazby od ořezu, od hřbetu (v závislosti na typu vazby a tloušťce bloku), pozor na text ve CMYK barvách, K černá není totéž co CMYK černá, pamatovat na limity RIPů při zpracování sice krásného vektorového loga, ale někdy příliš složitého pro RIP a korektní zpracování, problematika negativních textů na CMYK pozadí ... atd atd

 22. Uf. No tos Pepinovi pomoh, traube, jaks to napsal... To by odradilo i mě:)

 23. to neni na odrazeni, to je par dobrych rad pro zacatek, jelikoz jsem jednak vystudovany grafik, jelikoz mam praxi z grafickeho studia, mnohaletou praxi z vyznamne tiskarny v oddeleni pripravy tisku (tedy preflight, uprava a oprava dodanych dat, vcetne jejich zpracovani na nekolika druzich ripu), tak si troufam tvrdit, ze dtp neni o hezkym designu (tedy ne pouze o tom), ale o komplexni znalosti prepress, potazmo technologie tisku. A videl jsem tak i mnoho dodanych dat pro tisk, ktery zhotovovali prave takovi lidi, co si rekli, ze staci aby to bylo ve CMYKu a s orezkama (coz je proste v DTP nesmysl, DTP je komplexni a pomerne slozity obor vyzadujici znalosti sahajici daleko za orezky a CMYK). Takze davam tipy na co si dat pozor, tipy ktere z praxe povazuju za dost podstatne, a neni to samozrejme vse. Dnesni dostupnost sw bohuzel dava moznost hrat si na grafika mnoha lidem, kteri maji PC v obyvaku, tzv. garazmistrum, ti pak kazi ceny profesionalum (netvrdim ze tohle je ten pripad), a za nizkou cenu nabizi mrzkou kvalitu.

 24. Citace Původně odeslal traubgraf Zobrazit příspěvek
  to neni na odrazeni, to je par dobrych rad pro zacatek, jelikoz jsem jednak vystudovany grafik, jelikoz mam praxi z grafickeho studia, mnohaletou praxi z vyznamne tiskarny v oddeleni pripravy tisku (tedy preflight, uprava a oprava dodanych dat, vcetne jejich zpracovani na nekolika druzich ripu), tak si troufam tvrdit, ze dtp neni o hezkym designu (tedy ne pouze o tom), ale o komplexni znalosti prepress, potazmo technologie tisku. A videl jsem tak i mnoho dodanych dat pro tisk, ktery zhotovovali prave takovi lidi, co si rekli, ze staci aby to bylo ve CMYKu a s orezkama (coz je proste v DTP nesmysl, DTP je komplexni a pomerne slozity obor vyzadujici znalosti sahajici daleko za orezky a CMYK). Takze davam tipy na co si dat pozor, tipy ktere z praxe povazuju za dost podstatne, a neni to samozrejme vse. Dnesni dostupnost sw bohuzel dava moznost hrat si na grafika mnoha lidem, kteri maji PC v obyvaku, tzv. garazmistrum, ti pak kazi ceny profesionalum (netvrdim ze tohle je ten pripad), a za nizkou cenu nabizi mrzkou kvalitu.
  Díky za mnoho zajímavých postřehů na co si dávat pozor. Jednoznačně mě to stále utvrzuje v tom, že bych se měl opravdu držet raději svého :) a pro dtp si sehnat nějakého schopného kolegu. Je dobré si vyslechnout názory zasvěcených. DTP se tedy budu věnovat spíše na úrovni drobných věcí abych neotravoval dtp-ka s kažvou vizitkou :D ...a snad se člověk i něco nového přiučí.

  Všem díky za zajímavé názory.

 25. Já si myslím, že by pro Pepina bylo dobré se třeba stavit do Prahy na Veletrh reklamy nebo jak se tomu teď říká..

  Dají se tam najít ochotní grafici, kteří pomůžou a je tam docela dost ukázek.. No a pak - lepší volba stavit se na Embax print do brna.. Tam za prvé potkáš mnoho lidí, za druhé seženeš dost informací a je taky možnost tam vidět pár knížek, Offset v praxi a podobně..

 26. Thomass, urcite ano.

  Pepino: zadnej strach, nastuduj si to, internet je mocny, napriklad forum na grafika.cz neni na skodu, a poptej se v okoli mezi znamymi. Vizitka jeste neni uplna veda, to je jasny.

Hostujeme u Server powered by TELE3