Kupte si prémiovou propagaci a toto místo bude vaše.
Zobrazují se odpovědi 1 až 16 z 16

Jak na logo manual - poraďte

 1. Zdravím,

  může mi prosím někdo doporučit odbornou literaturu na téma "jak vytvořit logomanuál"? Nevím co vše udělat správně, co by měl všechno obsahovat apod. Vytvořit logo manuál je rozhodně práce u které bych měl vědět přesně co a jak.

  Může být i odkaz na nějaké články v angličtině.

  Díky moc.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Starší práce mého učitele na střední škole (o tom, co to CI je, její rozdělení a popis) + výběr hezkých a komplexních grafických manuálů zde:

  http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/...zip_8.3MB.html

  Záleží samozřejmě především na požadavcích klienta a jeho expanzi vzhledem k logu.

 4. vodička: Rašovský? :)

 5. Citace Původně odeslal virushka Zobrazit příspěvek
  vodička: Rašovský? :)
  Ou jé, často na jeho slova vzpomínám :)

 6. Sice je potreba nekdy zacit, ale taky nekdy pouzij google - http://pixla.eu/wp/ako-si-spravit-zakladny-logomanual/

  Troska inspirace ;) http://www.font.cz/design/sbirky-gra...h-manualu.html

 7. Díky všem za texty a manuály. Cením si toho.

  SGD> hledal jsem, ale nenasel. I to se stane :)

  ---------- Příspěvek doplněn 18.11.2010 v 11:02 ----------

  Měli někdo tu čst s tímto manuálem? http://www.font.cz/ci-set.html vyplatí se do něj ty peníze vložit nebo mám raději "študovat" z internetu?

  Díky

 8. ty pdf co ti posílal vodička byly z tohoto CI setu.. teda část...ale myslím, že to není špatný kup - když jsou tam i vzorníky ;) Jinak ten manuál mě zas tak nenadchnul, byly to běžné informace, které se podle mě dají sehnat i na netu.

 9. Citace Původně odeslal probos Zobrazit příspěvek
  Díky všem za texty a manuály. Cením si toho.

  SGD> hledal jsem, ale nenasel. I to se stane :)

  ---------- Příspěvek doplněn 18.11.2010 v 11:02 ----------

  Měli někdo tu čst s tímto manuálem? http://www.font.cz/ci-set.html vyplatí se do něj ty peníze vložit nebo mám raději "študovat" z internetu?

  Díky
  Vlastním, opravdu dobrá investice do začátku :)

 10. Ono při poptávce a případně při předložení cenové nabídky je dobré se potenciálního grafika zeptat, aby ukázal své portfolio log, které v dané cenové kategorii vytvořil. Poté dostane klient jasnou představu, co v dané ceně může dostat. Osobně jsem zrealizoval třeba logo s manuálem v ceně 14 tisíc. Takže třeba já jsem schopen případnému klientovi ukázat svou referenci v této cenové kategorii. A o tom to myslím je.

 11. Bylo by prosím možné oživit téma, resp. nějaké linky, doporučení na tištěnou literaturu apod.?
  Google mě zatím nedokázal uspokojit....

 12. Zkus tohle, už ani nevim, co tam všechno je, ale mohlo by to pomoct.

 13. Koukni se do mé knihy do kapitol zabývajících se logomanuálem: http://vachudatomas.cz/Logotvorba.pdf

  Jinak sám jsem na to taky nikde uspokující zdroje nenašel a průběžně jsem zkoušel hledat nové a nové materiály (do té doby, než jsem pochopil, že nic uspokojujícího ani neexistuje). Tištěná literatura mě pobavila :), nedovedu si představit něčemu takovému věnovat knihu. Proč? Protože manuál je individuální záležitost a je pokaždé jiný. Základ by měl být stejný všude - ten najdeš v té mé knize výše - ale nadstavba je na tobě. Takže pochybuji, že by to někde bylo do detailu rozepsáno, protože tam není co rozepisovat.

  Doporučuji věnovat čas tomu, že budeš googlit "identity guideline" anebo "logo guideline" anebo "brand guideline". Já dřív taky z logomanuálu dělal vědu, pak jsem si stáhl asi 30 různých světových logomanuálů a pochopil, že až na ty zmíněné základy to žádná pravidla nemá a je na tobě, jak se k tomu postavíš a jak kterou sekci rozšíříš (někdo ukáže zakázané použití na 5 ukázkách, někdo jich ukáže 50). Je na tobě, zda tam přidáš i ukázky vizitek a dalších materiálů. Je na tobě, zda to uděláš stručné a jasné bez textu, anebo ke každé kapitole napíšeš několik odstavců upřesňujících, jak se má s logem pracovat. A tak dále. Pokud ale čekáš, že najdeš uspokojující (natož tištěnou) literaturu, která ti vše vysvětlí, tak budeš čekat asi navěky věků. :)

 14. Citace Původně odeslal vodička Zobrazit příspěvek
  Zkus tohle, už ani nevim, co tam všechno je, ale mohlo by to pomoct.
  Soubor je označený jako soukromý, nedostanu se na něj...

  ---------- Příspěvek doplněn 26.12.2015 v 23:18 ----------

  Citace Původně odeslal lVlorf3us Zobrazit příspěvek
  Koukni se do mé knihy do kapitol zabývajících se logomanuálem: http://vachudatomas.cz/Logotvorba.pdf
  Jo jo, děkuji za tip, knihu mám zrovna rozečtenou, ale až tam jsem zatím nedošel. Mimochodem, skvělý počin, tohle bych měl rád i v tištěné verzi, nechystáš se to náhodou vydat?

  Citace Původně odeslal lVlorf3us Zobrazit příspěvek
  Doporučuji věnovat čas tomu, že budeš googlit "identity guideline" anebo "logo guideline" anebo "brand guideline". Já dřív taky z logomanuálu dělal vědu, pak jsem si stáhl asi 30 různých světových logomanuálů a pochopil, že až na ty zmíněné základy to žádná pravidla nemá a je na tobě, jak se k tomu postavíš a jak kterou sekci rozšíříš
  No, to máš pravdu. Já jsem si samozřejmě pár manuálů stáhnul a představu mám. Rád se ale nastuduji zdroje, jsou-li k dispozici, které mi řeknou jak by se to dělat mělo, obvykle to pak konfrontuji se současnou realitou, z každého zdroje si něco vezmu a přizpůsobím podle svého. Takto jsem například zjistil, že ohledně knižní sazby je spousta pravidel a "daných" postupů, z nichž ale mnohé se v praxi neužívají, nebo ano, ale v upravené podobě. A nemám teď zrovna na mysli ignoranty, kteří nemají potuchy ani o pravidlech základních :-)

  Mimochodem, nemám příliš zkušeností s Illustratorem a pokud se nepletu, tak je to zrovna tvá parketa. Hledal jsem nějakou kvalitní literaturu, a taky jsem nepochodil. Je něco co bys mohl doporučit, nebo je to stejné, v bleděmodrém?

 15. Díky, postupně si sepisuji odezvu a náměty na vylepšení a v budoucnu to chci rozšířit a převést do tištěné podoby, ale to chvíli potrvá a už jen tvorba e-podoby mě vyčerpala natolik, že si dám na chvíli pauzu se psaním obecně (tzn. i od blogu si dávám pauzu). Ale ano, rád bych to časem realizoval a dostal i do poliček knihkupectví. :)

  Co se týče "jak by se to dělat mělo", tak na konci e-booku jsou zdroje na zahraniční literaturu o logách / corporate identitách a kdekoli zmínili logomanuály, tak jen bodovitě odříkali, co by tam mělo být (opakovaly se stále dokola ty základy), anebo dali ukázku podobnou, jako jsem do knihy dal já. Tam opravdu není jak to udělat špatně - co by se dalo zkazit na ochranné zóně třeba? :) Nebo myslíš nějaké osvědčené tipy, jak široká by ta ochranná zóna měla proporciálně vůči samotnému logu být? To je vše o citu.

  Stejně jako není přesný recept na dokonalé logo, tak není recept na dokonalý logomanuál. Nejde ani tak o formu, ale o obsah. Musíš vysvětlit, jak s logem pracovat a pokud ti to zabere 100 stran anebo 10, desítky odstavců anebo dva odstavce, zda bude manuál čistý anebo komplet "obrandovaný" nějakou grafikou, to je vše na tobě.

  Co se týče Illustratoru, tak tam mi stačilo si na začátek prolistovat oficiální manuál, vypsat si poznámky / zkratky a tu a tam něco odzkoušet.

  CS4 (CS6 jsem nenašel, ale je to podobné, taky jsem se z něj učil): http://help.adobe.com/archive/cs_CZ/...r_cs4_help.pdf
  CC: http://help.adobe.com/archive/cz/ill..._reference.pdf

  Tohle seznámení mi trvalo asi hodinu a půl, do té doby jsem se Illustratoru bál a od té doby už nikoli. Takhle jsem se naučil základy a ty ti pro běžnou práci stačí. Pak jsem hodně dlouho nic nestudoval a učil se pokusem a omylem. Pak jsem občas začal koukat na tutsplus: http://design.tutsplus.com/categorie...trator/courses

  Pak jsem asi tak 3 roky nekoukal prakticky na nic, stačilo mi umět základy. No a letos jsem si přečetl skvělou knihu: http://knihy.cpress.cz/vektory-zakladni-vycvik.html která mi ukázala, jak blbě vektory kreslím. :) Pak jsem využil nějakého free období na Lynda.com a postahoval kurzy od Vona Glitschky okolo log / illustratoru a z nich jsem se taky hodně naučil. Tyhle všechny kurzy taky zmiňuju na konci své knihy, takže na to mrkni.

  Každopádně ano, listoval jsem spoustou e-booků o Illustratoru a obecně je vše o tom samém. Pokud jde o komplexní příručku, musí být všude základ stejný a liší se to opět jen v nějaké nadstavbě, nějakými tutoriály navíc atd.

 16. Citace Původně odeslal lVlorf3us Zobrazit příspěvek
  Ale ano, rád bych to časem realizoval a dostal i do poliček knihkupectví. :)
  Budu se těšit, rozhodně bych rád zakoupil!

  Citace Původně odeslal lVlorf3us Zobrazit příspěvek
  Tam opravdu není jak to udělat špatně - co by se dalo zkazit na ochranné zóně třeba? :) Nebo myslíš nějaké osvědčené tipy, jak široká by ta ochranná zóna měla proporciálně vůči samotnému logu být? To je vše o citu.
  Já jsem zatím logomanuál nedělal, nikdo ho po mě nechtěl a tuším že to bude tak jak píšeš, ale jak jsem psal předtím, rád kombinuji inspiraci s návody (pokyny, pravidly apod.). Dosud jsem se tím nemusel nějak hlouběji zabývat, ale mám tohle téma poznačené jako něco, co bych si chtěl nastudovat min. do té podoby, abych věděl co to obnáší už ve chvíli, kdy to po mě někdo bude chtít :-) A když jsem tady na fóru hledal něco jiného, náhodou jsem narazil právě na tohle téma. Proto jsem ho vlastně oživil. Takže tak.  Citace Původně odeslal lVlorf3us Zobrazit příspěvek
  Pak jsem asi tak 3 roky nekoukal prakticky na nic, stačilo mi umět základy. No a letos jsem si přečetl skvělou knihu: http://knihy.cpress.cz/vektory-zakladni-vycvik.html která mi ukázala, jak blbě vektory kreslím. :)
  Výborně! Já věděl že nezklameš :-) tuším, že tohle bude přesně to co teď potřebuji!
  Moc děkuji!

 17. To mě těší, tak snad opravdu kniha vyjde a budeš ji moct zakoupit. :) A za tip nemáš zač, je to fajn kniha a věřím, že pomůže. Já lituji, že jsem ji tak dlouho ignoroval.

  Chápu, měl jsem to podobně a logomanuál pro mě byl dlouho bubák. Taky jsem hodně dlouho (a částečně i nyní) ke všemu potřeboval pokyny a pravidla, abych se vůbec hnul z místa. A hledal jsem těch pokynů a "pravidel" co nejvíce. Ale postupem času jsem na to přestal být vysazený, protože mě to zbytečně svazovalo a nikdy jsem se necítil tak, že bych už v danou chvíli věděl vše a byl s tím spokojen. Takže jsem tomu nechal volný průběh a tu tam sbírám další inspiraci a něco si z ní odnesu pro vlastní potřeby, ale pravidla k ničemu už nevyhledávám, spíš se na to snažím jít logicky a pocitově. Jdu k podstatě věci (jak u loga, tak u manuálu) a hledám tu esenci, k čemu daná věc je a pak přemýšlím, jak ji realizovat, aby splňovala svůl účel.

  Myslím, že v tuto chvíli už tu podstatu logomanuálu znáš a ty záchytné body už jsem ti poradil, takže už se nesvazuj a neomezuj hledáním dalších "pravidel" a pojmi to po svém. :) Respektive sám navaž na ty základy. Ber to takhle - pokud ti tu ani my designeři nedokážem pořádně říct, jak má dokonalý logomanuál vypadat a ani tu informaci nenajdeš nikde jinde na internetu, tak si buď jistý, že to tuplem nebude vědět ani žádný tvůj budoucí klient, tudíž ti to nikdo o hlavu neomlátí a nikdy to nebude "špatně" (za předpokladu, že tam budou ty zmíněné záchytné body). Takže se není čeho bát. A pokud se střetneš se zasvěceným klientem, tak ten už ti řekne, jak by si manuál představoval. ;)

Hostujeme u Server powered by TELE3