NOVINKA - sleva - výprodej - akce - akční nabídka - sleva - výprodej - akce - akční
Zobrazují se odpovědi 1 až 27 z 27

Krádež ve virtuálním světě

  1. Dobrý večer,

    mám poněkud netradiční dotaz, ale bohužel, se mi stala zase taková nepříjemná věc (no jo, jsem důvěřivý hlupák). Pokusím se to shrnout do několika stručných bodů.

    Jsem hráčem nejmenované MMORPG. Server, na kterém jsem hrál, vybíral od hráčů dobrovolné příspěvky a na oplátku za to, dostávali hráči odměny - předměty ve hře. Server to pravděpodobně nemá právně dost dobře vyřešené (je to občanské sdružení, ale transparentní výpisy z účtů majitel vydat nechce). Já jsem si tam některé předměty zakoupil, po čase jsem hrát přestal a hledal kupce (zde se hodí dodat, že prodávání za reálné peníze je mezi hráči zakázáno). Kupce jsem nalezl. Vzhledem k časovému vytížení jsem předal kupujícímu předměty hned, a sdělil jsem mu číslo účtu s tím, že peníze okamžitě odešle (převod v rámci stejné banky).

    Když po nějaké době peníze stále nepřišly, kontaktoval jsem jej, a v tom jsem si uvědomil, že místo /0800, jsem mu dal mylný kód banky /0300 (jedná se o účet, který nevyužívám, a omylem jsem zaměnil kód banky :(). O této skutečnosti jsem jej neprodleně informoval, kupec se však k situaci staví velmi laxně, odmítá ji řešit.

    Několikrát jsem jej upomínal, snažil jsem se dovolat, telefon nebral. Na SMS reagoval s tím, že to bude řešit. Stále neřeší. Když jsem mu dnes psal SMS, odpověděl, že neví, o koho jde. Když jsem se mu připomněl, dál neodepsal.

    Kdybych já mohl jakkoliv kontaktovat banku, udělám to, jenže samozřejmě oznámit bance odeslání na chybný účet musí odesílatel, ne příjemce, kterému platba nakonec ani nešla.

    Jaké mám možnosti? Že jsem vůl, to mi říkat nemusíte, už jsem si všiml. Nešlo o moc Kč (700,-), ale teď nemám ani předměty (byť jsou virtuální, původně stály mnohem víc), ani peníze.

    Kdyby se to kupec pokoušel řešit, tak neřeknu, ale jakmile má někdo takto laxní přístup, neznám bratra. Řešit to, podle mě, hloupost není - v Holandsku byl případ, kdy 2 mladíky ve věku 14 - 15 odsoudili za krádež virtuálního majetku, a není to jediný případ.

    Vím, že v první řadě si za to můžu sám, přesto chci zpět buď předměty, nebo peníze.

    Díky za rady.

  2. Happy Robot :]

    Co se právě děje na Webtrhu?

  3. Vem mi z toho aspoň ponaučení. Nehraj blbý hry co žerou akorát čas :-)

    Jinak myslim že je to opravdu jen na něm jestli peníze dostaneš a ty s tím mnoho neuděláš.

  4. Citace Původně odeslal maxik Zobrazit příspěvek
    Vem mi z toho aspoň ponaučení. Nehraj blbý hry co žerou akorát čas :-)
    rada nad zlato.

  5. maxik, luve88:
    Díky za radu, pánové, ale na to jsem se neptal. Ono lepší, než se někde poflakovat, opíjet, atd. A čas to nežere právě proto, že místo, abych nad tím trávil čas, tak si to za peníze koupím. Nicméně zpět k tématu, jak z něj dostat ty peníze. Áááchjo, nejdřív naletím Blaschkovi a teď toto.

  6. Také bych řekl že máte smůlu, uzavřeli jste smlouvu a tu on splnil. Jediné co můžete zkusit je trvat na tom, ať Vám prokáže, že peníze poslal na onen chybný účet. Pravděpodobnost, že by u jiné banky existoval účet se stejným číslem nemusí být moc velká a peníze nejspíš ani vůbec z jeho účtu neodešly.

  7. dalamar:
    Za Vaši reakci děkuji. Bohužel, odmítá komunikovat, což je jádro celého problému. Pokud by komunikoval, pak bych samozřejmě sem ani nepsal. On vlastně předtím, než vůbec zkusil situaci nějak řešit, napsal, že ty peníze už zpátky nikdy nedostane. Tak jsem mu řekl, že jsou dvě možnosti - účet existuje a mylný příjemce má za povinnost peníze vrátit, což se dá řešit za pomoci banky, nebo účet neexistuje, a peníze se mu vrátily.

    Navíc si myslím, že je klidně možné, že se mu peníze vrátily, a on tuto skutečnost zatajuje.

  8. Kvôli 700 Kč sa Vám neoplatilo vynaložiť toľko úsilia. Viem, že ide o princíp (tiež by ma to nasralo), ale za ten čas ste už mohli napr. 700 Kč zarobiť a zbytočne nezaťažovať telo stresom :)

  9. No, jde o princip, ale i o to, že je ten předmět dost vyjímečný. A teď ho má nějaké hovado, co neplatí. Takový lidi fakt miluju...

    Navíc jsem do toho investoval mnohem víc (4místná suma), tak jsem chtěl alespoň něco málo dostat zpět. Myslel jsem, že zafunguje nabídka - poptávka. Zafungovala, a nebýt té komplikace se špatným kódem, nevím jak by to dopadlo. Jestli by peníze poslal, jestli je vůbec poslal, spousta otázek.

  10. Treba s ním komunikovať, ale nie štýlom "nějaké hovado co neplatí", lebo chybu si urobil ty. Ak s tebou ale odmieta napriek tomu komunikovať a vec riešiť, skús mu napísať (ale až ako úplne poslednú možnosť) že dáš celú transakciu preveriť polícii/alebo správnemu orgánu, či nedošlo k spáchaniu trestného činu alebo priestupku podvodu, lebo máš podozrenie, že peniaze neodoslal. Ak sa mu nechce komunikovať s tebou, bude musieť komunikovať s nimi a to ho bude stáť oveľa viac času ako pri podaní reklamácie v banke. Navyše pokiaľ pravidlá hry zakazujú predaj účtov, upozorni ho na možnosť zablokovania jeho účtu práve z tohto dôvodu. Nie je to síce morálne, ale jeho postoj nie je o nič lepší.

  11. Cela vec muze mit 3 stavy.

    1. penize se mu vratily a on dela mrtveho brouka
    2. penize se mu nevratily a zde jsou pak dva mozne scenare:
    - on zajde do banky a bude platbu reklamovat, ze ji poslal na spatny ucet. jeho banka oslovi banku prijemce a ta vyzve daneho prijemce k tomu, aby sumu vratil. Ten to udelat muze, ale nemusi. Pokud to udela, pak dostane penize zpet. Pokud to neudela, pak zadna banka nebude nic refundovat, to neni kreditka a neduveryhodny prodejce. V pripade, ze to nevrati ten prijemce, musi odesilatel podat klasickou zalobu na bezduvodne obohaceni a jde to k soudu. Tam musi ten odesilatel prokazat, ze to poslal omylem.

    Takze dotycny udelal chybu v tom, ze uvedl spatne cislo uctu, pokud se stal bod 1. pak by to mel ten kupujici poslat znovu, pokud bod 2a tedy penize mu prijemce vratil tak taky, ale pokud bod 2b, ze tedy vyzval a dotycny nechteny prijemce penize nevratil, pak by musel k soudu a uprimne kvuli 700 korunam by to byl samozrejme nesmysl.

    Ted je otazkou, zda nesklopit ocas, vykaslat se na principy a nevzit to jako docela levnou zivotni facku. Protoze pokud ti da pripadne vypis, ze ty penize poslal a pak ti rekne, ze banku vyzval a on penize nevratil tak co? pozenes to k soudu?

  12. co zkusit poslat pár korun na ten chybně uvedený účet...? Aspoň bys zjistil, jestli ten účet vůbec existuje. I když ti to asi stejně k ničemu nebude.
    Ale treba by ses pak mohl dozvedet adresu (nevim, jestli ji banka sděluje) a domluvit se s tim clovekem primo....?

    Je to trochu krkolomná a nejistá cesta, těžko říct, jestli ti to za to stojí :)

  13. Pokud vím, tak čísla účtu + kód banky jsou konstruovaná tak, že to není možné. Prostě platba nemohla ani odejít. Už je to ale nějaký ten pátek co mi to někdo vysvětloval jak se to testuje.

    Takže jedná se o ústní dohodu. Provozovatel hry s tím nemá nic společného, na toho by jsem se neobracel. Je to problém mezi prodávajícím a kupujícím. Pokud lze doložit komunikaci a dohodu (email, ICQ, SMS, mobil) tak jsou šance na uznání ústní dohody celkem slušné. Takž si připrav pár tisíc na konzultaci s právníkem. Zajdi za ním. Vše mu vysvětli jak to bylo. Vezmi si sebou i ty rozhovory vytištěné. Zřejmě to zkusí tak, že mu napíše oficiální dopis s razítkem a podpisem právníka. Protistrana se lekne a 700 CZK ti zaplatí do pár dnů. Kolik si naúčtuje právník za tohle všechno nevím. Ale jen konzultace bude stát cca 1K+ CZK s tím počítej.

  14. Fíííha, díky všem za rady.

    @Neregistrovaný: Samozřejmě komunikaci jsem zkoušel jen po dobrém, ale ta odezva tam není. Na provozovatele serveru se obrátit nemůžu, já jsem ten prodávající, je to dvousečná zbraň. Asi bych dosáhl zablokování jeho účtu, ale i svého. Navíc chamtivý administrátor nabízí za 500 Kč příspěvek odblokování.

    @ Radek O.: Právě, vše musí odesilatel a ten, vzhledem k jeho nízkému věku, se toho asi bojí. Aspoň mi to tak příjde. On už vlastně má co chtěl, peníze odeslal, no a že nepřišly? Však co, to už není jeho starost. Tak si vysvětluji jeho chování.

    @androidka: Díky za připomínku, na to jsem myslel. Za zkoušku nic nedám, a uvidím na čem jsem.

    @drago: Také jsem slyšel, že jedno číslo účtu neexistuje ve více bankách. Bohužel, záznam naší komunikace existuje na serveru v logu. Prověřování by znamenalo pravděpodobně BAN pro oba účastníky, a jak jsem řekl - UNBAN stojí 500 Kč, což by on investoval, a opět by byl vítěz. Asi si ale vezmu ponaučení a zbytek prodám velmi opatrně. Teď už je jen otázkou jak - já itemy nepředám dřív, než přijdou peníze a protistrana nepošle peníze a nebude bez itemů. No nic, jdu zkusit poslat tu platbu na ten chybný účet.

    ---------- Příspěvek doplněn 01.06.2010 v 14:13 ----------

    Takže peníze na účet odešly, uvidíme, jestli se to nevrátí. Teď to bylo v rámci ČSOB, takže hned. Těžko říct, zda by se mnou ten chybný příjemce komunikoval, kdybych mu napsal např. do zprávy pro příjemce kontakt, nebo tak něco. Kdyby mu přišla platba ze stejného účtu, jen s jiným kódem banky, třeba by to chápal.

    Nebo taky ne, lekl by se, a bylo by.

  15. Pokud vím, tak čísla účtu + kód banky jsou konstruovaná tak, že to není možné. Prostě platba nemohla ani odejít. Už je to ale nějaký ten pátek co mi to někdo vysvětloval jak se to testuje. /

    vis blbe

    penize odejit mohly i na ucet 1111111111111111111/0100 ,,ale v KB takovy ucet neexistuje a penize se vrati do X dni,,odeslat jde vse,ale

    je temer nemozne,aby 2banky mely stejne cisla uctu,sam jsem se na to ptal

    pokud to poslal jinm,takse mu musely penize vratit nebo to ani neposlal a lze ,k tomu se priklanim,,a jestli poslal a na ucte zustaly,tak kontaktuj banku,kam penize skutecne dosly at majitel penize posle zpet,protoze nema pravo na to si je nechavat podle zakona

  16. @gofy13: Odeslal jsem na ten účet 5Kč, uvidím, jestli se vrátí nebo nevrátí zpět. Připojil jsem k tomu krátký vzkaz příjemci, o tom, co se stalo. No, a pokud se to nevrátí, můžu se pokusit ho kontaktovat. Jenže zase on může lhát, že mu peníze nepřišly a přitom ano, ale to bych pochyboval.

  17. bacon: otazkou je, jak ho chces kontaktovat, banka ti zadne kontakty neda, muzes jej konktatovat maximalne zprostredkovane pres svou banku, ktera oslovi banku prijemce, ktera oslovi klienta, ale primy kontakt ty nikdy nedostanes. takze pokud jsi mu dal v poznamce vzkaz, muze ti odpovedet, pokud ne, tak smula. i kdybys pozadal banku o vraceni, bude za tebe jednat banka, pokud to dotycny odmitne, musi to jit k soudu, ktery banky jiz vyzve k identifikaci, ale jinak neni sance se klienta dopatrat.

  18. Ja bych se do te hry prilhasil znova, nakoupil bych zbrane za 5ti místnou částku a pořádně bych ho seřezal a svoje zbraně si vzal zpátky. Ne vážně, kašli na to, řešíš to tu už druhej den a ty peníze bys měl dřiv vydělaný. S.r na princip...

  19. pokud poslu penize do 0300 - csob, tak zajdu na csob pobocku,, sepisi neco jak reklamaci,ze zadam majitele uctu xxxx,aby mi poslal zpet castku xxx,protoze...a banka to dotycnemu preda

    musi to poslat zpet,jinak porusuje zakon,takze tady moc vyberu dotycny nema, jako dukaz poslouzi vypis z uctu,ze penize skutecne odesly a nevratily se

    cele to mam jiz overene z vlastni zkusenosti

  20. @Radek O.: Jistě, zkusil jsem to přes Vzkaz příjemci, jinou možnost nemám - problém jsem si způsobil já, to vím. Jde o to, že on jej nechce řešit, byť jde celkem o banalitu.

    @Petyk: Parádní nápad, už jsem o tom taky uvažoval, ale na tom konkrétním serveru jsem dosáhl všeho, co jsem kdy chtěl - patřil jsem k nejlepším hráčům, s nejlepší výbavou, atd., takže už se tam vracet nechci. Teď klikám jinde. Mimoto samozřejmě vydělávám, proto si ulehčuju hraní nakoupením předmětů za reálné peníze.

    @gofy13: Ale to mluvíš z pozice odesílatele, ale jak to mám @&#! vysvělit tomu kupci (tedy odesílateli té částky). Navíc opravdu nemám jistotu, jestli to:
    a) vůbec poslal
    b) poslal, vrátilo se to a on to zamlčuje

    ---------- Příspěvek doplněn 02.06.2010 v 14:58 ----------

    Jsem tu zase a prosím o pomoc.

    Přišlo mi zpět 5 Kč, z nějakého účtu "466996663/0300", kde text byl "SUSPENSE". Mám tedy pravdu, že se vrátilo i těch 700 Kč tomu člověku a on mi to teď zamlčuje?

    Jinak se mi to tedy vrátilo s konstatním symbolem "0006", což dle ČSOB znamená "neexistující účet", super. Jedna věc by byla vyřešená, teď je to jen o tom, aby to poslal a tentokrát na správný účet.
    Naposledy upravil Bacon : 02.06.2010 v 15:10

  21. to aby ti to poslal je jiz jina vec, proste bych ho jeste jednou slusne vyzval k uhrade a s terminem. pokud to nesplni, poslal bych dopis s Judrem pred jmenem a pokud to nepomuze, pak se na to vykaslal.

  22. Postupovala bych stejně jak píše Radek O. Ještě bych mu tam rovnou napsala, že víš, že ten účet u ČSOB neexistuje, aby neměl prostor pro další vytáčky.

  23. Díky oběma opět. Bohužel na něj mám kontakt jen přes telefon, a znám ho pouze pod přezdívkou :-/

    Každopádně jsem mu napsal SMS s tím, že jsem si ověřil, že účet neexistuje zasláním částky, a hned druhý den se mi vrátil s KS 0006, což značí neexistující účet a že žádám zaplacení částky 700Kč na BÚ xxxx, nebo navrácení předmětů.

  24. Bacon: tak co, jak to dopadlo? :)

  25. Samozřejmě to dopadlo tak, že jdu za "lepším zítřkem" a na nějakýho spratka už dál kašlu. Takový hovado, který se neumí chovat, mi za to rozčilování nestojí.

  26. ahoj,
    na tuhle diskusi jsem narazil nahodou..ale proc pisu, chci se vas zeptat, zda mate nej. zkusenost s uctem: 466996663/0300...neb mi dnes prislo 3000 z tohoto uctu; zadne hry jsem nehral, nikam a nikomu jsem penize, cislo uctu neposilal..tedy..jsem se snazil dopatrat co to je za ucet, zadam si ho do googlu a sup, vyjede mi tato diskuse..ptam se - mate zkusenost s timhle uctem?????? diky za odpoved, m

  27. @misha69: Ahoj. Dle mých zkušeností je to číslo účtu, ze kterého chodí zpět platby, které byly zaslány na špatný účet v ČS. Takže se stačí podívat, komu jsi posílal(a) v uplynulém měsíci 3000Kč, a kdo měl banku /0300, tedy ČS. Záleží, jaký text přišel s tou částkou, v poznámce by mělo být uvedeno něco jako "SUSPENSE". Důležitý je také konstantní symbol, který je v případě neexistujícího účtu "0006".

    0005 opravné zúčtování
    0006 neexistující účet
    0007 refundace inkasa
    0051 platby na podkladě pravomocného a vykonatelného rozhodnutí příslušného orgánu
    1178 zúčtování platby platební kartou
    2178 zúčtování platby nezaručeným šekem
    3178 zúčtování platby bankovním šekem

  28. Naposledy upravil ne : 06.12.2010 v 16:29

Hostujeme u Server powered by TELE3