Zadejte hledaný výraz...
Jakub Glos
Webtrh.cz
Vývoj webových stránek na WordPressu a proklientský přístup pro freelancery
Třídenní infromacemi nabitý prezenční + online kurz v Praze od Webtrhu pouze za 2 871 Kč
Více informací

Zdravim vas

radim
verified
rating uzivatele
6. 6. 2007 10:33:00
Ahoj vsem,
jmenuji se Radim Friedel.
Rad bych zde probral veci souvisejici s internetem obecne, predevsim pak hostingu. Rad podam pomocnou ruku v otazkach HW obecne, serveru, virtualizace apod..
Stojim za projektem nabidky virtual server hostingu www.xenzone.cz na platforme xen umoznujici beh linux, windows, NetBSD.
Hezky den
Radim
6. 6. 2007 10:33:00
https://webtrh.cz/diskuse/zdravim-vas-2/#reply10670
Ahoj Radime, vítám tě, je fajn, že sem zavítal někdo z hostingové sféry. O virtuální servery tu několik lidí už dříve projevilo zájem.
Určitě by i ostatní zajímalo, kdybys trochu představil technologie, které používáte, a třeba odkázal na nějaké své zákazníky. A co zajímá mě osobně: Nabízíte nějaký ovládací panel (Plesk, cPanel, Ensim..)?
6. 6. 2007 11:50:44
https://webtrh.cz/diskuse/zdravim-vas-2/#reply10669
radim
verified
rating uzivatele
6. 6. 2007 20:22:06
Mas na mysli control panel pro webhosting ci virtual server hosting?
6. 6. 2007 20:22:06
https://webtrh.cz/diskuse/zdravim-vas-2/#reply10668
Ano, přesně tak, control panel. Aha, možná jsem měl napsat česky spíš řídící panel. :)
6. 6. 2007 21:14:23
https://webtrh.cz/diskuse/zdravim-vas-2/#reply10667
radim
verified
rating uzivatele
6. 6. 2007 21:54:04
Tak do tretice :)
Mas na mysli control panel pro:
1) VPS - virtual server
2) webhosting
?
6. 6. 2007 21:54:04
https://webtrh.cz/diskuse/zdravim-vas-2/#reply10666
Mám na mysli control panel (nebo jiné ovládání) pro VPS, control panel, který dáváte k dispozici svým zákazníkům.
Mmch není "VPS" podmnožinou "webhostingu"?
6. 6. 2007 22:02:06
https://webtrh.cz/diskuse/zdravim-vas-2/#reply10665
radim
verified
rating uzivatele
7. 6. 2007 00:31:55
Dle meho nazoru VPS podmnozinou webhostingu neni. Svymi vlastnostmi a schopnostmi bych VPS zaradil k serverhostingu. Nekdy je VPS hosting nazyvan jako mezistupen mezi webhostingem a serverhostingem, k cemuz se priklanim.
Zakaznik u nas k VPS dostane ip adresu a root heslo, kterym se pripoji ke svemu serveru pomoci ssh. V pripade Windows varianty je pak ve VPS povolen vzdaleny pristup (RDP) a klient obdrzi heslo administratora. Muze svuj VPS neomezene restartovat. Vlastnostmi a do jiste miry i vykonem je provoz VPS shodny s provozem fyzickeho serveru.
Pouzivame technologii Xen, ktera podava vyborne vysledky a poskytuje dvoji model virtualizace:
  • Paravirtualizace (PV) - umoznuje beh linuxu, v omezene mire xBSD a openSolarisu. Virtual server pristupuje ke specialnimu API, ktere mu poskytuje hostitelsky server. Neni potreba emulace rozhrani jako sitova karta ci disk. Vse je tedy dostupne v nativni rychlosti hw. Nevyhodou v nekterych pripadech muze byt, ze je potreba pouzit specialni kernel. Proto to omezeni na urcite operacni systemy.
  • Plna virtualizace (HVM) - umoznuje beh Windows ci nepozmeneneho linux ve vritual serveru. Zde je za asistence hardwarove podpory procesoru (Intel - IVT, AMD - AMD-V) kompletne emulovan hardware. Emulace za pomoci hardwaru (cpu) je velmi rychla, zpomaleni oproti nativnimu provozu na danem hardwaru je minimalni. V pripade linuxu pak lze pouzit vlastni kernel.
    Pri primem srovnani linux based VPS je PV varianta rychlejsi nez HVM.
    V HVM je mozno provozovat WinXP,Win2000,Win2003.
    Pro linux variantu jsou pripraveny image minimalni instalace popularnich distribuci jako Debian,Fedora,Gentoo,Ubuntu,Archlinux,Slackware,openSuse, ktere si klient doinstaluje dle vlastnich potreb nebo je mozne do VPS nahrat vlastni pripraveny image ci zmigrovat fyzicky stroj.
    V obojim pripade ma virtual server vyhrazen procesorovy cas, cast fyzicke pameti a misto na disku.
    Na trhu existuji dalsi varianty virtualizace, jako asi nejznamnejsi Vmware nebo Virtuozzo. Vmware se vzhledem k cene k VPS hostingu prakticky nepouziva. Varianta srovnatelna s Xenem - Vmware ESX je velmi nakladne reseni a Xen ho v nekterych parametrech dokaze prekonat.
    Virtuozzo je system emulace na urovni operacniho systemu. Jedna se v podstate o rozsireni klasickeho unix/linux jailu. Virutozzo je vzhledem k podpore firmy Swsoft velmi rozsirenou a popularni platformou VPS hostingu. K rozsireni urcite prisela jednoducha implementace ze strany poskytovatele.
    Z hlediska vykonu vsak Virtuozzo na tom tak dobre neni, avsak co je pro poskytovatele zdaleka nejdulezitejsi je garance vykonu VPS. V systemu Virtuozzo jednotliva VPS nemaji vyhrazenou pamet a aktivne ji sdili. Tedy v pripade, ze je potreba v dany moment jinde pak je tam pouzita. Nastaveni vyhrazene pameti sice existuje, ale v praxi to poskytovatele vede spise k tomu, ze je prodano vice VPS RAM nez dany hostitelsky server ma, coz smeruje k problemum. V pripade Xenu tato situace nemuze nastat, protoze kazdy VPS ma vyhrazenou pamet. Dalsi problematickou veci u Virtuozza je, ze VPS svapuje na urovni hostitelskeho operacniho systemu. V pripade zaplneni swapu jednim nebo vice VPS pak prichazeji o swap i vsechny ostatni VPS. V pripade Xenu kazde VPS swapuje na sve urovni do prideleneho diskoveho prostoru. Tedy masivni swapovani nemuze ohrozit ostatni VPS.
    Podrobny popis je paravirtualizace a plne virtualizace k dispozci treba zde: en.wikipedia.org/wiki/Virtualization
    Pro nami poskytovane VPS pripravujeme pristup pomoci seriove konzoly, ktery je uzitecny predevsim v momente ladeni firewallu virtualniho stroje, dale pak umozni "reset" VPS v situaci, kdy jej nelze restartovat klasickymi nastroji os - pripad predevsim Windows.
    VPS poskytujeme jako unmanaged sluzbu, tedy samotna sprava serveru je plne na klientovi. Je mozne si vsak objednat managed variantu VPS, kdy sprava systemu prechazi z klienta na nas. Ve vychozim stavu VPS obsahuje v pripade linuxu zakladni system dane distribuce se sprovoznenym prihlasovanim pomoci ssh a v pripade linux je to pak vzdaleny pristup protokolem RDP.
    Virtuozzo vzhledem k pouzitemu systemu virtualizace poskytuje control panel velice pohodny tomu, ktery se pouziva u sdileneho webhostingu. V pripade Xenu, stejne jako u dedikovaneho serveru, se vsak pouziti control panelu rovna jeho instalaci primo do VPS - ne na hostitelsky server. Pak lze pouzit zminovany cPanel, Ensim, Plesk...a zalezi uz jen na licenci a konfiguraci VPS co vsechno budete chtit sprovoznit.
    Variantu poskytovani VPS spolu s licenci nejakeho komerniho control panelu - nejspise Plesku, zvazujeme. V oblasti webhostingu nepouzivame komerni control panel.
  • 7. 6. 2007 00:31:55
    https://webtrh.cz/diskuse/zdravim-vas-2/#reply10664
    Wow, díky za obšírné vysvětlení virtualizace. Očividně jí rozumíš, což je skvělé pro vaše zákazníky.
    Takže k VPS poskytujete root přístup přes konzoli a řídící panel se dá doinstalovat. Ok, to jsem chtěl vědět. :)
    7. 6. 2007 05:31:58
    https://webtrh.cz/diskuse/zdravim-vas-2/#reply10663
    Pro odpověď se přihlašte.
    Přihlásit